Info z rynkuMorski

Samsung we współpracy z Seaborg będzie budował modułowe barki energetyczne

Samsung podjął współpracę z Seaborg, która obejmuje budowę barek energetycznych. Koncepcja opiera się o pomysł zlokalizowania zakładu produkcji wodoru lub amoniaku w pobliżu pływających elektrowni. 

Samsung inwestuje w rozwój nowej technologii

Samsung Heavy Industries będzie współpracował z duńskim start-upem Seaborg w celu opracowania technologii jądrowych nowej generacji i zastosowania rozwiązania Compact Molten Salt Reactor stworzonego przez Seaborg. Celem jest komercjalizacja barek CMSR jako wydajnego źródła energii i wykorzystanie ich do zasilania ekologicznej produkcji wodoru i amoniaku. Koncepcja modułowego małego reaktora ma wyróżniać się wysoką sprawnością połączoną z nieodłącznym bezpieczeństwem reaktora chłodzonego stopioną solą. Mniejszy rozmiar barki ma sprawić, że będzie ona gotowa do zastosowania w różnych dziedzinach. W tym przypadku paliwo ma być mieszane z płynną solą i działać jako chłodziwo. Jeśli istniałoby ryzyko wystąpienia awarii, reaktor zostałby automatycznie wyłączony.

Troels Schönfeldt, dyrektor generalny Seaborg i współzałożyciel firmy, powiedział:

Spodziewamy się, że komercjalizacja morskich elektrowni jądrowych zostanie przyspieszona dzięki współpracy technologicznej z Samsung Heavy Industries.

Zobacz także: Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

Pływające elektrownie mają stać się przyszłością w branży

Strategiczne partnerstwo Samsunga z Seaborg obejmuje zaprojektowanie pływającej elektrowni jądrowej, która będzie gotowa do zacumowania w porcie przemysłowym. Jedna barka ma funkcjonować przez 24 lata i stanie się konkurencyjna cenowo względem alternatywnych rozwiązań. Tym samym wodór i amoniak mają powstawać bez emisji dwutlenku węgla.

Jintaek Jeong, prezes Samsung Heavy Industries, powiedział:

CMSR to bezemisyjne źródło energii, które może skutecznie reagować na problemy związane ze zmianami klimatu i jest technologią nowej generacji.

Zobacz także: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Firma Seaborg została założona w 2014 roku w Kopenhadze przez trzech fizyków, którzy są autorami nowej koncepcji Compact Molten Salt Reactor. Współpraca z Samsungiem jest dużą szansą na rozwój oraz skomercjalizowanie opracowanej technologii. Oprócz partnerstwa z kopenhanskim start-upem Samsung prowadzi osobne badania z Koreańskim Instytutem Badań Energii Atomowej nad rozwojem MSR.

Ratownicy rozpoczęli usuwanie kontenerów z Ever Forward

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button