Magazyny
Gorące newsy

Panattoni mocno inwestuje pod Krakowem. Kolejna inwestycja z najemcą

Panattoni realizuje kolejny kompleks w regionie stolicy Małopolski – Panattoni Park Kraków North o powierzchni 55 000 m kw. Jak podaje deweloper, inwestycja ma już pierwszego najemcę. Jest nim Trivium Packaging – firma specjalizująca się w produkcji opakowań metalowych, która z początkiem 2023 roku przeniesie istniejącą produkcję opakowań chemicznych na wynajętą powierzchnię 21 000 m kw. Panattoni zbliża się do 200 000 m kw. dostarczonych w regionie Krakowa.

Panattoni Park Kraków North z pierwszym najemcą – Trivium Packaging

Panattoni krok po kroku rozwija swoje portfolio w regionie stolicy małopolski. Po ukończonym w ub. r. Panattoni Park Kraków East II o powierzchni 20 000 m kw., deweloper przeniósł się na północną stronę Krakowa. Panattoni Park Kraków North osiągnie powierzchnię 55 000 m kw. w ramach dwóch budynków. Jak zapowiedziano z ponad 20 000 m kw. skorzysta Trivium Packaging, który zajmie powierzchnię magazynowo-produkcyjną oraz biurową. Do małopolskiego obiektu przedsiębiorstwo przeniesie istniejącą produkcję opakowań chemicznych. Produkcja w podkrakowskim obiekcie ma natomiast ruszyć na początku 2023 roku.

Rynek krakowski, choć znacznie mniejszy od największych w Polsce, również może pochwalić się międzynarodowym potencjałem, co potwierdza inwestycja dla Trivium Packaging. W końcu nic nie potwierdza jakości danej lokalizacji tak, jak uczynienie z niej centrum międzynarodowej działalności przez firmę globalną, z ogromnym doświadczeniem i znajomością rynków. Panattoni dostarczyło w regionie ok. 160 000 m kw., a zapotrzebowanie cały czas rośnie, dlatego jesteśmy spokojni o przyszłość tego rynku. Zainteresowanie nowym obiektem to także potwierdzenie, jak ważna dla rozwoju regionu – szczególnie jego północnej części – jest realizacja drogi ekspresowej S7  – mówi Filip Noworól, Senior Leasing Manager w Panattoni i dodaje:

Zobacz także: Rekordowy rok Panattoni w Polsce. Transakcje z InPostem i Zalando

Położenie Panattoni Park Kraków North jest jednym z kluczowych argumentów, które zdecydowały o tej lokalizacji produkcyjnej Trivium Packaging. Kompleks powstaje w pobliżu trasy europejskiej E77. Ponadto w promieniu niecałych 100 km znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze – Kraków-Balice oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Dla działalności na terenie Polski kluczowa jest bliskość drogi ekspresowej S7 – która docelowo biec będzie z Gdańska niemalże do południowej granicy, a także drogi krajowej nr 44, która łączy Kraków m.in. ze Śląskiem.

Panattoni Park Kraków North
Panattoni

Panattoni Park Kraków North jak wynika z informacji docelowo zajmie powierzchnię 55 000 m kw. Na komplek mają składać się dwa budynki o certyfikacji metodą BREEAM na poziomie Excellent. Powierzchnia ma być przygotowana pod potencjalną działalność przedstawicieli dziesiątek branż i sektorów, w tym logistyki, automotive, czy FMCG. Odpowiednie zaprojektowanie obiektów pozwoli na dostosowanie ich do procesów magazynowania, produkcji, czy logistyki żywności.

Krakowski rynek magazynowy dynamicznie się rozwija

Dotychczas krakowski rynek magazynowy nie należał do najmocniej obleganych. Większość inwestycji była zlokalizowana na Śląsku oraz wzdłuż autostrady A2 – od Warszawy przez Łódź, aż po Poznań. Potwierdzają to także dane AXI IMMO. Według analizy rynku nieruchomości magazynowych przygotowanych przez firmę AXI IMMO dowiadujemy się, że Kraków to dziewiąty co do wielkości rynek magazynowy w Polsce. Analitycy wskazują, że rynek tak naprawdę w znacznym stopniu zaczął rozwijać się na przestrzeni ostatnich 5-6 lat. Wśród podmiotów, które najmocniej rozwijały rynek magazynów pod Krakowem jest wymieniane wspomniane już Panattoni.

Dotychczasowe analizy wskazują także, że rynek będzie rozwijał się we wszystkich kierunkach, jednak najmniejszy potencjał ma na kierunku południowym. Największą trudnością na południu Krakowa jest ukształtowanie terenu i koszty związane z odpowiednim przygotowaniem gruntu pod inwestycję. Średniej wielkości lub duże huby dystrybucyjne obarczone zostałyby bardzo wysokim czynszem, co nie zachęca zarówno deweloperów, jak i najemców do podjęcia kroków w kierunku budowy hal magazynowych na południe od Krakowa.

Krakowski rynek magazynowy, pomimo niełatwej lokalizacji zarówno ze względu na warunki terenowe, jak i bliskość Śląska, zaczął dynamicznie się rozwijać. Wskazuje się także, że obecna wielkość tego rynku magazynowego nie odpowiada jego potencjałowi. Jak widać kolejni deweloperzy zaczęli to dostrzegać, co wynika m.in. z ulokowania inwestycji Panattoni jak i wypowiedzi Filipa Norowola, Senior Leasing Managera w Panattoni .

Danfoss przenosi produkcję z Danii do Polski i tworzy jeden z największych oddziałów firmy na świecie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button