PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Bez kategoriiDrogowyTransport

Rosja rozszerza zakaz dla kierowców ciężarówek z „nieprzyjaznych” krajów

Polska znalazła się w czołówce "wrogich państw".

Czy nowe przepisy wprowadzone przez rząd Federacji Rosyjskiej mogą zaostrzyć sytuację w międzynarodowym transporcie drogowym? Wydaje się, że tak, bowiem przedłużono długotrwały zakaz dla pojazdów zarejestrowanych w tzw. nieprzyjaznych krajach do końca bieżącego roku.

Rosja wydłuża zakaz dla kierowców ciężarówek z Polski i innych krajów europejskich

Rząd Federacji Rosyjskiej podjął decyzję o przedłużeniu zakazu wjazdu dla kierowców ciężarówek z tzw. nieprzyjaznych krajach. Obostrzenia, dotyczące międzynarodowego transportu drogowego, wpływają na teren całej Rosji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Transportu FR, te ograniczenia mają obowiązywać aż do 30 grudnia 2023 roku. Z kolei, dodatkowe restrykcje wprowadzone przez rząd mają wpływ na kierowców ciężarówek z Polski, co wcześniej uzyskało aprobatę Dumy Państwowej FR.

Ważnym wyjątkiem od tego zakazu są towary o krytycznym znaczeniu, takie jak leki i towary medyczne. Ponadto zakaz nie dotyczy towarów przeznaczonych dla Obwodu Królewieckiego.

Czytaj również: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe ograniczenia na listę towarów zwolnionych z zakazu. Rozporządzenie nr 1728, wprowadzające zakaz korzystania z ciężarówek zarejestrowanych w nieprzyjaznych krajach, zostało podpisane przez premiera FR, Michaiła Miszustina. Prawo weszło w życie 10 października 2022 roku.

Zakaz dla ciężarówek z UE, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Ukrainy w Rosji

Rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził zakaz korzystania z pojazdów zarejestrowanych w UE, Norwegii, Ukrainie i Wielkiej Brytanii w międzynarodowym transporcie drogowym na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Towary pochodzące z „nieprzyjaznych” krajów do Rosji muszą być przewożone za pomocą pojazdów zarejestrowanych na terenie Rosji lub Białorusi. Proces ten ma miejsce na terminalach celnych. Możemy je znaleźć na granicach obwodów pskowskiego, królewieckiego, leningradzkiego, murmańskiego, a także w Karelii i Sankt Petersburgu.

Zakaz nie dotyczy towarów przeznaczonych dla Obwodu Królewieckiego lub eksportowanych z Obwodu Królewieckiego. Ponadto, pojazdy zarejestrowane za granicą nadal mają możliwość przewożenia towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej. To jednak dotyczy sytuacji, w których operacje przeładunku są niemożliwe lub mogą skutkować uszkodzeniem bądź pogorszeniem stanu przewożonych towarów.

Czytaj również: Koleje Rosyjskie zablokowały połączenie między Polską a Kaliningradem

Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, wcześniej podpisał dokument o nazwie „O niektórych aspektach międzynarodowego transportu drogowego towarów„. Dekret ten uprawnia rosyjski rząd do zakazania przewozu towarów przez terytorium Rosji dla określonych pojazdów. Dotyczy to pojazdów przewoźników międzynarodowych zarejestrowanych w specyficznych państwach. Są to kraje, które wprowadziły restrykcje przeciwko obywatelom Rosji i rosyjskim podmiotom prawnym w dziedzinie międzynarodowego transportu drogowego towarów.

Koleje Rosyjskie wzywają Unię Europejską do… zniesienia sankcji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button