PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Białoruskie zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous!

Wojna na Ukrainie zbiera coraz większe żniwo. Niemniej jednak w obliczu działań wojennych wywołanych przez Rosję do gry włączyli się także hakerzy z grupy Anonymous. Szybko okazało się, że nie będą stać bezczynnie, czego dowodem jest atak na Koleje Białoruskie. Państwowa spółka całkowicie utraciła dostęp do swoich serwerów i zdolności operacyjnej. Putin i Aleksander Łukaszenka zapewne nie zdawali sobie sprawy, że wypowiedzieli wojnę całemu wolnemu światu.

Koleje Białoruskie zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous

Grupa hakerska Anonymous wypowiedziała wojnę Rosji i Białorusi, po ich bezprecedensowej inwazji na Ukrainę. I co istotne, nie są jedyną grupą hakerów, która atakuje reżim Putina i Łukaszenki, ponieważ do walki cybernetycznej wezwał rząd Ukrainy. I widać skutki — ataki na prokremlowską telewizją RT, wyłączone strony Gazpromu, czy ataki na rosyjskich dostawców internetu były tylko początkiem.

Czytaj również: Największy samolot na świecie Antonov AN-225 zniszczony przez Rosjan

Teraz grupa Anonymous zniszczyła wewnętrzne serwery Kolei Białoruskich, doprowadzając do całkowitych zastojów i blokady usług. Jak wynika z oświadczenia grupy:

Wewnętrzna sieć Kolei Białoruskich została zaatakowana, wszystkie usługi są wyłączone! Sieć wewnętrzna będzie wyłączona do czasu opuszczenia przez wojska rosyjskie terytorium Białorusi.

Cyberpartyzanci poinformowali, że włamali się do sieci przetwarzania danych Kolei Białoruskiej. Celem ataku było zakłócenie rozmieszczenia wojsk oraz dostaw paliw do rosyjskich i białoruskich jednostek wojskowych. Kolej musiała przejść na tryb sterowania ręcznego, co znacznie utrudni logistykę i transport na Białorusi. Jednakże — co istotne — nie spowoduje sytuacji awaryjnych, aby nie doprowadzić do ewentualnej katastrofy w ruchu kolejowym.

W chwili pisania tego artykułu nie działały strony internetowe pass.rw.by, portal.rw.by, rw.by.

Czytaj również: Rosja, przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Jak wskazano w oświadczeniu grupy, sieć wewnętrzna będzie wyłączona do czasu opuszczenia terytorium Republiki Białoruś przez wojska rosyjskie. A także – co równie istotne – zakończenia udziału sił zbrojnych Białorusi w ataku na Ukrainę.

To nie pierwszy raz, kiedy Koleje Białoruskie zostały zaatakowane przez hakerów. Ostatni atak odbył się pod koniec stycznia. Wówczas grupa Belarusian Cyber-Partisans (Cyberpartyzanci) zaapelowała o wypuszczenie 50 więźniów politycznych i zapewnienia im pomocy medycznej. Dodatkowo wymagali wycofania sił rosyjskich z terytorium Białorusi. Atak miał przede wszystkim utrudnić ruchy białoruskiej i rosyjskiej armii, które wykorzystywały kolej w celu przetransportowania ciężkiego sprzętu wojskowego.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button