PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Szwajcaria planuje duże inwestycje kolejowe, ale nie wie co wybrać

Szwajcaria ma nadzieję, że inwestycje kolejowe spowodują przesunięcie większej części transportu z dróg na kolej

Szwajcaria planuje kolejne duże inwestycje kolejowe. Obecnie w kraju nie ma jednak pełnego konsensusu co do tego, czy priorytetowo traktować inwestycje w długodystansowy czy regionalny transport kolejowy.

Kolejne inwestycje kolejowe w Szwajcarii

Znaczący rozwój kolei w Szwajcarii ma być kontynuowany w najbliższych dekadach. Rada Stanów (jedna z dwóch izb szwajcarskiego parlamentu) zatwierdziła podstawowe ramy nowej strategii Bahn 2050, która dotyczy rozwoju sieci kolejowej kraju.

Jak wskazuje portal Zdopravy, w Szwajcarii nie ma jednak obecnie pełnego konsensusu politycznego co do tego, czy inwestycje powinny koncentrować się bardziej na transporcie dalekobieżnym, czy regionalnym. Strategia Bahn 2050 uwzględnia oba rodzaje transportu, ale lekko kładzie nacisk na transport podmiejski w okolicach większych miast.

Z kolei przedstawiciele Rady Państw postulują większe skupienie się przede wszystkim na transporcie dalekobieżnym, a także przyspieszenie transportu na linii północ-południe i zachód-wschód. Poprawione ma być także połączenie Szwajcarii z europejskimi kolejami dużych prędkości.

Niezależnie od tego, co otrzyma priorytet, Szwajcaria ma nadzieję, że przyszłe duże inwestycje kolejowe spowodują przesunięcie większej części transportu osób i towarów z dróg na kolej.

Czytaj też: SBB notuje ogromne straty finansowe! Wzrost o 16 tys. procent!

A może podziemne metro towarowe?

Jeśli Szwajcaria zdecyduje się zaniedbać kolejowy transport towarowy, w przyszłości może rozwijać pomysł metra towarowego. Początkowo był to tylko futurystyczny projekt, przez wielu oceniany jako wizjonerski, ale teraz podziemne metro w sercu Szwajcarii wchodzi w fazę operacyjną. Szwajcarska firma Cargo Sous Terrain (CST) rozpoczęła kampanię próbnych wierceń i badań geofizycznych w podłożu wzdłuż pierwszego odcinka trasy, aby uzyskać informacje potrzebne do ubiegania się o wszystkie niezbędne pozwolenia. Badania koncentrują się na odcinku pomiędzy Härkingen a Zurychem, gdzie zostaną przeprowadzone liczne testy.

Cargo Sous Terrain składać się będzie z trzypasmowego systemu tuneli, w których towary poruszałyby się ze stałą prędkością 30 km/h, 24 godziny na dobę, na całkowicie zautomatyzowanych wahadłowcach. Wjazd towaru odbywałby się przez studnie wyposażone w windy towarowe, gdzie załadunek i rozładunek również byłby w pełni autonomiczny.

Czytaj też: Są wyniki zmiany PKB za 2022 rok! Irlandia na szczycie, Estonia z recesją, Polska liderem regionu

Niemiecki bilet za 49 euro coraz bliżej. Projekt przeszedł Bundestag

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button