E-commerceMagazyny
Gorące newsy

Amazon zamyka kolejne magazyny. Tym razem na Wyspach

Podobnie jak wiele firm z sektora e-commerce, również Amazon zmaga się ze skutkami inflacji i spadającego popytu

Amazon zamyka trzy magazyny w Wielkiej Brytanii, największym rynku firmy w Europie. Po dużych inwestycjach podczas pandemicznego boomu e-commerce, gigant doświadcza teraz spadku popytu.

Amazon zamyka magazyny na Wyspach

Podobnie jak wiele firm z sektora e-commerce, również gigant Amazon zmaga się ze skutkami inflacji i spadającego popytu konsumenckiego. Firma wcześniej ogłosiła opóźnienie budowy nowych magazynów w Hiszpanii, a teraz Amazon zamyka trzy magazyny w Wielkiej Brytanii. Plany dotyczą starszych obiektów: Hemel Hampstead, Doncaster i Gourock. Zamknięcie tych centrów dystrybucyjnych będzie miało wpływ na 1 200 miejsc pracy. Według Amazona, pracownicy otrzymają szansę na przeniesienie do innych magazynów, a firma posiada obecnie 30 obiektów w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest największym rynkiem Amazona po Stanach Zjednoczonych. Wcześniej gigant detaliczny miał plany otwarcia 2 nowych magazynów w centralnej i północno-wschodniej Anglii. Ten plan miał zapewnić dodatkowe 2 500 miejsc pracy. Tymczasem na początku tego miesiąca Amazon ogłosił masowe zwolnienia, a pracę straci 18 tysięcy osób na całym świecie. Cena akcji Amazona spadła prawie o połowę w ciągu ostatniego roku w wyniku wstrząsów na giełdzie, zwłaszcza w sektorze technologicznym.

Czytaj też: Ogromne cięcia w Amazon! Firma zwolni 18 tysięcy osób!

Jakie są perspektywy na nowy rok?

Dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy, który w lipcu 2021 roku zastąpił na stanowisku założyciela Jeffa Bezosa, przyznał, że firma zatrudniła zbyt wielu pracowników i nadmiernie rozbudowała sieć magazynów, aby nadążyć za popytem z czasów pandemii. Jassy rozpoczął więc szeroko zakrojony przegląd wydatków firmy, co doprowadziło do zamknięcia niektórych programów i zamrożenia zatrudnienia w całej korporacji.

W perspektywie 2023 r. kilku analityków obniżyło swoje szacunki, powołując się na utrzymujące się niekorzystne czynniki makroekonomiczne oraz zmienność popytu na handel detaliczny online i przetwarzanie w chmurze. Analityk Evercore ISI Mark Mahaney obniżył swoje szacunki dla Amazona na 2023 rok, przewidując wzrost sprzedaży detalicznej w tym roku na poziomie 6%, a nie 10%, jak przewidywał wcześniej. Obniżył też swoją prognozę rocznego wzrostu przychodów Amazon Web Services z 26% do 20%. Mahaney stwierdził jednak, że i tak pozostaje optymistą co do długoterminowych perspektyw Amazona.

Czytaj też: Czego nie można sprzedawać na Amazonie?

Krach branży e-commerce. Amazon stracił połowę swojej wartości!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button