PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Chińczycy oddali do użytku największy kontenerowiec na świecie

Ever Alot, największy kontenerowiec na świecie i pierwszy tego typu statek zbudowany przez Chiny, został dostarczony w środę w Szanghaju. Statek został zaprojektowany przez Hudong-Zhonghua Shipbuilding, spółkę zależną China State Shipbuilding Corporation.

Największy kontenerowiec na świecie oddany do użytku

Największy kontenerowiec na świecie Ever Alot ma długość 399,99 metrów, szerokość 61,5 metra, powierzchnię pokładu 24 000 m2 i pojemność 24 000 TEU. Dzięki przedziałowi ładunkowemu o głębokości 33,2 metra może jednorazowo przewieźć 240 000 ton ładunku zapakowanego w ponad 24 000 standardowych kontenerów, co jest światowym rekordem. Kontenery można układać w stosy o maksymalnej wysokości równej wysokości 22-piętrowego budynku. Statek ten jest siódmym w klasie Evergreen A i pierwszym w tej klasie i na świecie, który przekroczył granicę 24 000 TEU.

Na statku zastosowano również rozwiązania energooszczędne. Stocznia zastosowała najnowsze technologie optymalizacji hydrodynamicznej, dzięki czemu statek może przewozić ciężkie ładunki z dużą prędkością przy niskim zużyciu paliwa. Po wejściu do eksploatacji Ever Alot będzie pływał na trasie z Dalekiego Wschodu do Europy. Firma Hudong-Zhonghua dostarczyła dotychczas prawie 70 kontenerowców o pojemności powyżej 8000 TEU i pracuje nad dziewięcioma ultra-dużymi kontenerowcami o pojemności 24000 TEU, zajmując pierwsze miejsce wśród największych chińskich stoczni.

Czytaj też: Największy kontenerowiec na świecie przepłynął przez Kanał Sueski

Kolejne rekordy

Największy kontenerowiec na świecie Ever Alot jest przykładem rosnących możliwości Chin w zakresie budowy statków. Zgodnie z danymi Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, w 2021 r. produkcja stoczniowa Chin, nowo otrzymane zamówienia i zamówienia w toku – trzy główne wskaźniki przemysłu stoczniowego – stanowiły odpowiednio 47,2, 53,8 i 47,6 procent udziału w globalnym rynku stoczniowym, zajmując pierwsze miejsce na świecie.

Dotychczas miano największego kontenerowca świata nosił HMM Algeciras. Statek pływający pod banderą Panamy ma 399,9 m długości i 33,2 m głębokości. Został zbudowany przez Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering i legitymuje się ładownością 23 964 TEU. Kontenerowiec jest wykorzystywany na szlaku Azja – Europa i wraz z 11 statkami siostrzanymi statkami, należy do grupy kontenerowców określanych jako „Megamax-24″.

W ostatnich latach rekordy wielkości kontenerowców były wielokrotnie bite, a w 2017 r. po raz pierwszy przekroczyły one próg 20 000 TEU. Od początku tego stulecia statki typu boxship zwiększyły swoją nośność ponad trzykrotnie.

Czytaj też: Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku

Jeden z największych kontenerowców na świecie zawitał do DCT Gdańsk

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button