PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Chińczycy zbudowali jeden z największych kontenerowców na świecie!

Kontenerowiec Ever Acme jest jednym z największych kontenerowców na świecie

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding, spółka zależna China State Shipbuilding Corporation, dostarczyła gigantyczny kontenerowiec Ever Acme o pojemności 24 tys. TEU cztery miesiące przed terminem.

Kontenerowiec Ever Acme dostarczony 4 miesiące przed terminem

Kontenerowiec Ever Acme został zbudowany w stoczni Changxing Shipbuilding i pierwotnie miał zostać dostarczony w drugim kwartale 2023 roku. Stocznia podała, że szybszą dostawę umożliwiły innowacje w zarządzaniu i usprawnienie procesu budowy statku, ponieważ znaczna część zaopatrzenia w materiały i przygotowania procesu została wykonana z wyprzedzeniem.

Jest to trzeci kontenerowiec o pojemności 24 tys. TEU, który zostanie dostarczony do Evergreen w tym roku. Pierwszy statek z serii, nazwany Ever Alot, został przekazany tajwańskiemu armatorowi w czerwcu 2022 roku, a drugi, Ever Aria, we wrześniu 2022 roku.

Trzy statki należą do największych kontenerowców na świecie pod względem ich pojemności. Trio jest częścią łącznie dziewięciu statków budowanych przez Hudong-Zhonghua Shipbuilding.

Kontenerowce o pojemności 24 tys. TEU zostały niezależnie zaprojektowane przez Hudong Zhonghua i są wyposażone w mnóstwo ekologicznych funkcji, w tym rozwiązania o wysokiej wydajności, oszczędności energii i bezpieczeństwa, zgodne z wymogami emisji Tier III. Kontenerowce mogą przewozić ciężkie ładunki z dużą prędkością przy niskim zużyciu paliwa.

Czytaj też: Chińczycy oddali do użytku największy kontenerowiec na świecie

Chiny biją rekordy

Każdy z kontenerowców ma długość 399,99 metrów, szerokość 61,5 metra, powierzchnię pokładu 24 000 m2 i pojemność 24 000 TEU. Statki mają zanurzenie 17 metrów i 235 579 ton wyporności, a na ich pokładzie można ułożyć 25 kontenerów jeden na drugim, co odpowiada wysokości 22-piętrowego budynku. Będą obsługiwały porty między Azją a Europą, a Ever Acme wypłynie z Szanghaju 30 grudnia i rozpocznie działalność natychmiast po dostarczeniu.

Jeden z największych kontenerowców na świecie, Ever Acme jest przykładem rosnących możliwości Chin w zakresie budowy statków. Zgodnie z danymi Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, w 2021 r. produkcja stoczniowa Chin, nowo otrzymane zamówienia i zamówienia w toku – trzy główne wskaźniki przemysłu stoczniowego – stanowiły odpowiednio 47,2, 53,8 i 47,6 procent udziału w globalnym rynku stoczniowym, zajmując pierwsze miejsce na świecie.

Czytaj też: Odejście od polityki zero-covid w Chinach kończy się fiaskiem! Gospodarka w tarapatach

Port w Hajfie zostanie sprzedany. Izraelski rząd wydał decyzję

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button