PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport

Jeden z największych kontenerowców na świecie zawitał do DCT Gdańsk

DCT Gdańsk ustanowiło nowy rekord w liczbie TEU obsłużonych w jednym zawinięciu statku. Jak poinformowała firma, było to możliwe dzięki obsłużeniu jednego z największych kontenerowców na świecie OOCL Hong Kong, mającym 20207 TEU. Dzięki temu pokonano rekord z 2019 roku, kiedy obsłużono na jednym statku 20081 TEU.

TEU, to jednostka pojemności używana w stosunku do kontenerów 20-stopowych. Oznacza to, że DCT Gdańsk dzięki obsłudze OOCL Honk Kong podczas jednego zawinięcia statku obsłużyło aż 20207 kontenerów, co niewątpliwym jest rekordem w historii spółki.

Jak przekazano w oficjalnym komunikacie spółki:

Dla porównania — zazwyczaj liczba TEU przeładowywanych na statku oceanicznym zawijającym do DCT Gdańsk wynosi około 16-17 tysięcy TEU.

Sam OOCL Hong Kong został zwodowany w maju 2017 roku. Zdarzenie to miało miejsce w południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries w Geoje (prowincja Gyeongsang Południowy).

Gdańsk za 2 mld zł stanie się jednym z największych portów w Europie

Operacja odbywała się wzdłuż nabrzeża T2, ale operacja nie byłaby możliwa do zrealizowania, gdyby nie osiem suwnic STS zainstalowanych w terminalu.

To kolejny sukces spółki, ponieważ w ostatnim czasie wygrała przetarg na zbudowanie trzeciego terminalu Baltic Hub 3. Oznacza to, że zwiększy swoje możliwości przeładunkowe z obecnych 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. Inwestycja jest jedną z najdroższych w ostatnich latach, ponieważ będzie kosztowała 2 miliardy złotych.

Źródło: DCT Gdańsk

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button