Info z rynku
Gorące newsy

Największy samolot na świecie Antonov AN-225 zniszczony przez Rosjan

Kolejny dzień wojny na Ukrainie i kolejne wiadomości, które mrożą krew w żyłach. Choć tysiące Rosjan już zginęło, a kolejne tysiące poddaje się ukraińskiej armii, to wciąż nie widać końca tej jakże bezsensownej wojny. Niestety kolejną ofiarą potyczki stał się największy samolot na świecie, czyli Antonov An-225 Mrija, który został zniszczony na lotnisku Hostomel.

Największy samolot na świecie Antonov AN-225 Mrija zniszczony na lotnisku Hostomel

Od kilku ostatnich dni pojawiały się plotki, że największy samolot na świecie Antonov An225 Mrija został zniszczony. Jednakże jeszcze wczoraj informacje na ten temat dementował pilot Dmitrij Antonow:

Drodzy przyjaciele. Wszystko jest w porządku. Znowu wielkie oszustwo. Wojska rosyjskie znajdowały się pod Kijowem. Lotnisko Gostomel jest teraz pod rosyjskimi siłami powietrznymi. Duże samoloty prawdopodobnie wieczorem wylądują. Mriya jest cała. Trzymamy się i chwała Ukrainie.

Czytaj również: UE i USA uderzają w bank centralny Rosji. Finansowa forteca zostanie zburzona?

Niestety okazało się, że to prawda, ponieważ maszyna została ostrzelana przez siły rosyjskie na lotnisku Hostomel. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne.

Zdjęcia satelitarne NEXTA

Czytaj również: Turcja zamknęła cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków?

Informację na ten temat podało także Radio Swoboda, powołując się na źródła. Potwierdził je również dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko oraz mer Buczy w obwodzie kijowskim.

Zdjęcia satelitarne NEXTA

O zniszczeniu samolotu poinformował także Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba:

Był to największy samolot świata, AN-225 „Mrija” („Marzenie” po ukraińsku). Rosja mogła zniszczyć naszą „Mriję”. Ale nigdy nie uda im się zniszczyć naszego marzenia o silnym, wolnym i demokratycznym państwie europejskim. Zwyciężymy!

Zdjęcia satelitarne NEXTA

Antonov AN-225 Mrija zniszczony przez Rosjan

Samolot wielokrotnie wykorzystywano do transportu ciężkich ładunków. Jako jedyna tego typu maszyna na świecie, była w stanie przewieźć nawet 250 000 kg załadunku. Ostatnio samolot pojawił się w Rzeszowie, gdzie dostarczał zamówienia dla lokalnych klientów. Zbudowano tylko jeden egzemplarz tego typu, który na stałe był wykorzystywany od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button