PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku
Gorące newsy

IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Pracę straci ponad 15 tys. osób

Wojna na Ukrainie coraz bardziej uderza w przemysł i gospodarkę rosyjską. Do kolejnych firm, które przyłączają się do sankcji i ostracyzmu dołącza IKEA. Szwedzka firma zawiesza działalność zarówno w Rosji, jak i Białorusi. Informacja na ten temat spowodowała panikę wśród Rosjan, którzy rzucili się na ostatnie zakupy w słynnej sieci.

IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Tysiące osób straci pracę

IKEA dołączyła do wielu zachodnich firm w blokadzie ekonomicznej Rosji i Białorusi. Informacja podana w czwartkowe popołudnie wywołała chaos wśród klientów i ponad 15 tysięcy pracowników szwedzkiej firmy. O decyzji spółki poinformował Tolga Oncu, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Ingka Group, która jest właścicielem IKEA.

Oncu stwierdził, że ceny w firmie podrożeniu w tym roku fiskalnym o 12%:

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Wyniszczająca wojna na Ukrainie jest ludzką tragedią, a nasza najgłębsza empatia i troska dotyczy milionów ludzi, którzy ucierpieli w jej wyniku. Wojna ma ogromny wpływ na ludzi i powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlowych, dlatego też grupy firm zdecydowały się tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji.

Czytaj również: Największy samolot na świecie Antonov AN-225 zniszczony przez Rosjan

Henrik Elm, dyrektor ds. zaopatrzenia w głównym dziale Inter IKEA wskazał w rozmowie z Agencją Reuters, że:

Wojna ma ogromny wpływ na ludzi i powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlowych, dlatego też grupy firm zdecydowały się tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji.

Nie mogliśmy zapewnić bezpieczeństwa ludziom pracującym w naszym łańcuchu dostaw — przekraczanie granicy itp. było po prostu zbyt ryzykowne. Dodatkowo, konsekwencje różnych sankcji spowodowały, że dalsze prowadzenie działalności stało się po prostu niemożliwe.

Według Elma decyzja o zatrzymaniu działalności zapadła już wcześniej, przed sankcjami wprowadzonymi m.in. przez UE oraz USA.  Szwedzka firma przekazała również, iż 15 tysięcy pracowników w Rosji otrzyma wynagrodzenie w rublach przynajmniej za trzymiesięczny okres pracy. Nie ma jednak pewności, czy pracownicy wrócą do swoich obowiązków, ponieważ sankcje na Rosję mogą zostać utrzymane przez wiele miesięcy.

IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Putin zniszczył gospodarkę swojego kraju

Spółka wskazała również, iż towary, które do tej pory były produkowane i eksportowane w Rosji, stanowiły ułamek produktów IKEA (zaledwie 0,5%). Z kolei większość towarów wyprodukowanych na Białorusi jest sprzedawana na terenie Federacji Rosyjskiej. Dotyczy to w głównej mierze m.in. materacy, sof i produktów drewnopochodnych. Tym samym nasz wschodni sąsiad straci duże wpływy finansowe oraz będzie zmuszony zatrzymać obecną produkcję.

Grupa Ingka jest głównym globalnym sprzedawcą detalicznym, posiadającym 17 sklepów w Rosji i jedno centrum dystrybucyjne. Rosja była jednym z największych rynków marki,  która w zeszłym roku przyniosła sprzedaż detaliczną w wysokości 1,6 mld euro. Oznacza to cztery procent sprzedaży detalicznej na całym świecie.

Zobacz również: Sankcje Zachodu to za mało? Rosyjski import zależy głównie od Chin

IKEA to nie jedyna tak duża firma, która odchodzi z rosyjskiego rynku. Z uwagi na wojnę Rosji z Ukrainą, duński konglomerat transportowy MAERSK zawiesił wysyłkę kontenerów do tego kraju. Oznacza to olbrzymie problemy logistyczne Moskwy, ponieważ gospodarka Rosji jest uzależniona od importu w 75%.

Co więcej, oznacza to również, że kraj opiera się na produktach konsumenckich zza granicy, która obecnie jest niemal całkowicie zamknięta dla tego kraju. Dotyczy to zatem od produktów codziennego u użytku — między innymi odzieży, czy sprzętu AGD, jak również artykułów pierwszej potrzeby, czyli leków, żywności, czy napojów. Nie jest zatem przesadą stwierdzenie, iż Rosja upada na naszych oczach.

Polecane artykuły

Back to top button