MorskiTransport

Rosyjskie statki nie wpłyną również do kanadyjskich portów

W odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę, rząd Kanady zamierza wprowadzić zakaz wstępu do kanadyjskich portów i na wody wewnętrzne dla statków i jednostek rybackich będących własnością lub zarejestrowanych w Rosji. Zakaz dla rosyjskich statków ma wejść w życie jeszcze w tym tygodniu na mocy zarządzeń wydanych zgodnie z ustawą o specjalnych środkach ekonomicznych.

Kanada nakłada zakaz dla rosyjskich statków

Wprowadzony zakaz dla rosyjskich statków jest częścią bieżących wysiłków koordynowanych przez partnerów z grupy G7 i podobnie myślące kraje, mających na celu pociągnięcie rosyjskich przywódców do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie.

Podejmujemy kroki w celu zamknięcia kanadyjskich portów i wód wewnętrznych dla statków będących własnością lub zarejestrowanych w Rosji. Rząd Kanady potępia inwazję Rosji na Ukrainę i będzie nadal podejmował działania, aby wspierać Ukrainę – powiedział Omar Alghabra, Minister Transportu.

Kanada będzie nadal wprowadzać sankcje w odpowiedzi na lekceważenie przez Rosję prawa międzynarodowego. Nasze przesłanie jest jasne: Kanada stoi po stronie Ukrainy i jej odważnego narodu – powiedziała Mélanie Joly, Minister Spraw Zagranicznych.

Czytaj też: Dwa ukraińskie statki handlowe zajęte przez Rosjan

Wielka Brytania też zakazała rosyjskich statków

Wprowadzając zakaz dla rosyjskich statków, Kanada dołączyła do innych krajów, które nałożyły sankcje na rosyjski transport, energetykę i sektor gospodarczy. Wielka Brytania również zakazała wstępu do swoich portów statkom rosyjskim. Zakaz obejmuje wszelkie statki posiadane lub obsługiwane przez osoby powiązane z Rosją, a władze uzyskają również nowe uprawnienia do zatrzymywania rosyjskich statków.

Wojna prezydenta Putina z Ukrainą to wojna z wolnością, demokracją i prawami Ukraińców. Te działania, które niosą ze sobą głębokie konsekwencje dla ludzi, nie pozostaną bezkarne. Kanadyjska Straż Przybrzeżna i jej członkowie będą wspierać partnerów w egzekwowaniu prawa na wodzie – powiedziała Joyce Murray, Minister Rybołówstwa, Oceanów i Kanadyjskiej Straży Przybrzeżnej.

Kanada i Wielka Brytania dołączyły do wielu krajów, które nałożyły surowe sankcje na Rosję, gdy siły Putina kontynuują atak na Ukrainę. Sankcje międzynarodowe są wymierzone w rosyjski sektor transportowy, energetyczny i finansowy.

Czytaj też: Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button