PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Renault zawiesza produkcję w Rosji. Pracę może stracić 45 tys. osób

Renault zawiesił produkcję w Rosję zaledwie trzy dni po informacji, że ją wznawia. Decyzja zapadła zarówno po presji opinii publicznej, jak i samego Wołodymyra Zelenskiego. Tym samym marka z dnia na dzień zdecydowała o zawieszeniu produkcji na rynku rosyjskim. Nie jest znany dalszy los 45 tysięcy pracowników, którzy mogą stracić pracę z dnia na dzień. To kolejne pokłosie sankcji, które zostały nałożone na Rosję przez agresję na Ukrainę.

Renault zawiesza produkcję w Rosji. Tysiące osób straci pracę?

Francuzi jedynie na kilka dni wznowili działalność Renault w Rosji, ponieważ informacja o tym pojawiła się raptem 21 marca. Niestety dla firmy, po ogromnym kryzysie wizerunkowym, rada dyrektorów marki zadecydowała o natychmiastowym zawieszeniu produkcji na rynku rosyjskim.

Oznacza to jednocześnie, że nie będą tam produkowane takie samochody jak Renault Arkana, Renault Duster, Renault Kaptur oraz Nissan Terrano. Pojazdy te były kierowane w głównej mierze na rynek rosyjski oraz do krajów WNP (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Uzbekistan).

Czytaj również: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Nie ma co jednak ukrywać, że ruch ten został wprowadzony po ostrych słowach Wołodymyra Zelenskiego, który publicznie skrytykował działalność Renault w Rosji.  Prezydent Ukrainy stwierdził nawet, że takie firmy jak Renault bezpośrednio wspierają działalność Putina w rozwoju machiny wojennej. Marka była tym samym jedną z ostatnich międzynarodowych korporacji, która wciąż utrzymywała działalność mimo nałożonych sankcji na Federację Rosyjską.

Czytaj również: IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Pracę straci ponad 15 tys. osób

Sam minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba również wezwał do globalnego bojkotu firmy, po tym jak kilka dni temu przedstawiciele Renault zdecydowali o wznowieniu produkcji. Natomiast po ostatecznej informacji, Kuleba powiedział, że francuski producent podjął „odpowiedzialną” decyzję.

Firma stwierdziła również, że czuje się odpowiedzialna za ponad 45 tysięcy pracowników w Rosji. Nie jest jednak pewne, jak się potoczą ich losy, ponieważ zawieszenie działalności marki zostało wprowadzone na czas nieokreślony. Tym samym Renault obniżył swoje prognozy finansowe w bieżącym roku. Jak stwierdzono w oświadczeniu: „firma oczekuje marży operacyjnej grupy na poziomie około 3% w porównaniu z co najmniej 4% poprzednio”.

 Mimo że ponad 400 międzynarodowych firm opuściło już Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę, to wciąż swoje fabryki mają m.in.  producent opon Nokian i francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Stellantis. Choć ta pierwsza firma przenosi część swojej produkcji do Finlandii i USA, to druga korporacja dalej pozostaje w Federacji Rosyjskiej.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button