PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport
Gorące newsy

Nissan sprzeda rosyjski oddział za… 1 euro. Straci 687 mln dolarów

Nissan sprzeda swój rosyjski oddział podmiotowi państwowemu za… 1 euro. Firma poniesie przez to stratę w wysokości około 687 milionów dolarów (3,43 mld zł). Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturov powiedział w oświadczeniu, że transakcja z Nissanem miała „wielkie znaczenie dla branży”.

Nissan sprzeda rosyjski oddział

Japoński producent samochodów Nissan sprzeda swój rosyjski oddział Nissan Manufacturing Russia LLC państwowej firmie NAMI. Rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu przekazało, że transakcja da Nissanowi prawo do odkupienia firmy w ciągu sześciu lat. Umowa czyni Nissana najnowszą dużą firmą, która opuszcza Rosję po tym, jak Moskwa zaatakowała w lutym niepodległą Ukrainę. Transakcja odzwierciedla również posunięcie głównego akcjonariusza Nissana, francuskiego producenta samochodów Renault, który w maju sprzedał swój większościowy udział w rosyjskim producencie samochodów Avtovaz rosyjskiemu inwestorowi. Renault podobno sprzedał swój udział w Avtovaz za jednego rubla.

Sprzedaż NAMI obejmie zakłady produkcyjne i badawcze Nissana w Sankt Petersburgu, a także centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie. Firma przekazała, że spodziewa się nadzwyczajnej straty w wysokości około 100 miliardów jenów (687 milionów dolarów, czyli 3,43 mld zł), ale podtrzymuje swoją prognozę zysków na rok finansowy kończący się w marcu. Renault, który posiada 43% udziałów w Nissanie, oszacował, że decyzja japońskiego partnera doprowadzi do 331 mln euro (1,61 mld zł) spadku jego dochodu netto w drugiej połowie 2022 roku.

Czytaj też: Nissan przedłuża zawieszenie rosyjskiej fabryki o trzy miesiące

Nissan zawiesił produkcję już w marcu

Nissan zawiesił produkcję w zakładzie w Petersburgu w marcu z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Od tego czasu firma i jej lokalna jednostka monitorowały sytuację, ale nie było „żadnych widocznych” zmian w środowisku zewnętrznym, co skłoniło firmę do podjęcia decyzji o wyjściu z Rosji. Decyzja zapadła w momencie, gdy Nissan rozpoczął poważną zmianę w swoich relacjach z Renault. W poniedziałek obie firmy poinformowały, że prowadzą rozmowy na temat przyszłości swojego sojuszu, w tym rozważają zainwestowanie przez Nissana w nowe przedsięwzięcie Renault związane z pojazdami elektrycznymi.

Te rozmowy, które mogą wywołać największy reset w sojuszu od czasu aresztowania w 2018 roku długoletniego kierownika Carlosa Ghosna, obejmowały również możliwość sprzedaży przez Renault części swojego pakietu kontrolnego w Nissanie. Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturov powiedział w oświadczeniu, że transakcja z Nissanem miała „wielkie znaczenie dla branży”.

Czytaj też: Rosja notuje ogromną nadwyżkę handlową, która jest świadectwem porażki, nie sukcesu

Renault zawiesza produkcję w Rosji. Pracę może stracić 45 tys. osób

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button