E-commerceInfo z rynku
Gorące newsy

IKEA całkowicie wycofuje się z Rosji i Białorusi. Masowe zwolnienia

Pracę straci tysiące osób.

Ikea całkowicie wycofuje się z Rosji i Białorusi. Szwedzki producent zadecydował o sprzedaży swoich fabryk, ponieważ Ingka Group, do której należy słynna sieć, nie widzi żadnej możliwości kontynuowania swojej działalności w obydwu krajach. Oznacza to, że pracę straci tysiące osób.

IKEA całkowicie wychodzi z Rosji. Zwalnia wszystkich pracowników

Spółka poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, iż w związku z „wyniszczającą wojną na Ukrainie”, nie przewiduje żadnego polepszenia sytuacji. Dotyczy to także możliwości wznowienia normalnej działalności sieci IKEA w Rosji, która nie będzie już możliwa.

To kontynuacja decyzji z trzeciego marca, kiedy to Ingka Group zadecydowała o czasowym wstrzymaniu działalności w Federacji Rosyjskiej. W oświadczeniu wskazano dodatkowo, że centra handlowe MEGA nadal będą funkcjonować, aby umożliwić dostęp do podstawowych towarów.

Czytaj również: IKEA ma problem z terminowymi dostawami przez zakłócenia w portach

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji:

[…] Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka podjęły decyzję o rozpoczęciu nowego etapu, którego celem jest dalsze ograniczenie działalności IKEA w Rosji i na Białorusi.

Działalność IKEA Retail pozostanie wstrzymana, a liczba pracowników zostanie zredukowana, co oznacza, że wielu współpracowników zostanie dotkniętych zwolnieniami. Aby wesprzeć proces zmniejszania skali działalności, Grupa Ingka planuje wyprzedać swoje zapasy artykułów wyposażenia wnętrz w Rosji.

W spółce Inter IKEA Industry w Rosji nastąpi redukcja zatrudnienia i rozpocznie się proces poszukiwania nowego właściciela dla wszystkich czterech fabryk.

Dodatkowo spółka poinformowała, że:

Import i eksport produktów IKEA do i z Rosji oraz Białorusi zostanie wstrzymany. Dwa biura zakupów i logistyki należące do Inter IKEA w Moskwie i Mińsku zostaną zamknięte na stałe.

Ingka Group wskazała, że wszyscy pracownicy otrzymają swoje wynagrodzenia do końca sierpnia. Początkowo firma wskazywała, że za decyzją stoją zakłócenia w łańcuchach dostaw. Niemniej jednak ostateczna decyzja związana jest bezpośrednio przez rosyjskie działania wojenne na Ukrainie. Tym samym Federacja Rosyjska straciła kolejnego gigantycznego inwestora, zaraz po Coca Coli, McDonald’s, Deloitte czy Netflix.

IKEA musi jednocześnie liczyć się z dużymi stratami finansowymi. W zeszłym roku IKEA w Rosji ponad 1,6 mld dolarów. A to z kolei sprawia, że rynek ten był dla szwedzkiej spółki dziesiątym pod kątem wartości sprzedaży globalnej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button