LotniczyTransport
Gorące newsy

Richard Branson zainteresowany odbudową samolotu Antonov An-225 Mrija

Odkąd największy samolot na świecie Antonov An-225 Mrija został zniszczony przez Rosjan, nie zabrakło pomysłów, aby go odbudować. I choć koszta będą ogromne, to nie braknie osób, które chcą doprowadzić do finalizacji inwestycji. Jedną z nich jest Richard Branson, jeden z najbogatszych osób na świecie, właściciel m.in. Virgin Atlantic i Virgin Galactic.

Richard Branson sfinansuje odbudowę lotniska Hostomel i Antonova An-225 Mirja

Richard Branson pojawił się na zniszczonym lotnisku Hostomel pod Kijowem, które Rosjanie zniszczyli na początku wojny na Ukrainie. Biznesmen wskazał, że jest zainteresowany odbudową portu lotniczego oraz zamierza sfinansować odbudowę legendarnego Antonova An-225 Mrija, czyli największego samolotu na świecie. Maszyna została zniszczona przez rosyjski ostrzał 25 lutego, kiedy przebywała w hangarze w związku z pilnym serwisowaniem.

Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija wskazał również, że brytyjski miliarder jest zainteresowany odbudową zniszczonego lotniska. Ponadto szef lokalnej administracji wojskowej w Hostomlu Taras Dumenko poinformował na swoim Telegramie, że Branson:

[…] Interesował się lotniskiem Antonowa, a także możliwościami jego odbudowy. Wraz z przedstawicielami koncernu Ukroboronprom i przedsiębiorstwa Antonow opowiedzieliśmy naszemu gościowi o takich perspektywach, jak również o istniejących projektach dotyczących odbudowy lotniska.

Miliarder wyraził także chęć współpracy długoterminowej w zakresie zwiększenia obecności w sferze kosmicznej z rządem ukraińskim. Co więcej, według Arachamija, Branson:

[…] Wyraził gotowość do pomocy w każdy możliwy sposób i był mile zaskoczony naszym optymizmem oraz faktem, że nawet w tych krytycznych czasach myślimy o tym, jak zmienić sytuację w przemyśle lotniczym.

Czytaj również: Rosyjska blokada eksportu zboża: skutki i rozwiązania

Co ciekawe, według ekspertów i samych pilotów samolotu, Mriję można było uratować. Zła decyzja zarządu Antonova mogła przyczynić się do zniszczenia maszyny. Wszystko dlatego, że już przed samym atakiem Rosjan na Hostomel, specjaliści wskazywali, że An-225 powinien zostać przeniesiony do innego kraju. W związku z tym cały zarząd Antonova został zdymisjonowany. Sama odbudowa lotniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie kosztować około 500 milionów dolarów. Z kolei nowy An-225 może kosztować nawet 3 mld dolarów, które — według Ukraińców — mają zostać pokryte ze środków rosyjskich.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button