Info z rynkuTransport
Gorące newsy

Turcja zamknęła cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków?

Stało się – Turcja zablokowała Cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków. To ogromny cios dla gospodarki rosyjskiej, która w obecnym momencie nie może korzystać z transportu tą drogą morską. Nie ma co ukrywać, że decyzja jest pochodną ostatniego incydentu, w którym to Rosjanie ostrzelali turecki statek. Erdogan nie mógł długo stać wobec tego obojętnie. Tak przynajmniej stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Turcja zablokowała Cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków

Na Morzu Czarnym doszło w ostatnim czasie do kilku incydentów, które dodatkowo wywołały napięcia w całym rejonie. Nie dość, że siły rosyjskie zaatakowały turecki statek pod banderą Wysp Marshalla, to zaledwie dzień później zaatakowały statek mołdawski. Jak się okazuje, Turcja zadecydowała o blokadzie rosyjskich statków w rejonie Morza Czarnego, co może spowodować olbrzymie problemy w gospodarce rosyjskiej. Przynajmniej tak poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: Turecki statek zaatakowany przez Rosjan na Morzu Czarnym

Blokada następuje ze skutkiem natychmiastowym. Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyip Erdoğanowi:

Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne. Ukraińcy nigdy tego nie zapomną!

Źródło: Google Maps

Warto jednak zaznaczyć, iż konwencja z Montreux regulująca ruch statków w cieśninach Bosfor i Dardanele, mówi wprost o tym, iż wszystkie statki z Morza Czarnego mogą wracać do rodzimych portów w przypadku wojny. Tym samym zamknięcie oby cieśnin złamałoby ten traktat. Sama Rosja nie potwierdziła zamknięcia przesmyków.

Czytaj więcej: Halo, UE, USA, Zachód! Czas zniszczyć gospodarkę Rosji, majątek oligarchów i Putina [FELIETON]

Tymczasem Rosjanie tracą morale i przez przypadek zaczynają atakować swoje własne jednostki. Sytuacja jest na tyle poważna, że okazuje się, iż Rosja nie była kompletnie przygotowana do wojny. To kolos na glinianych nogach, o czym coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę.

Dodatkowym ogromnym problemem dla rosyjskiej gospodarki jest fakt, że kraj zostanie odcięta od systemu bankowego SWIFT. To z kolei może spowodować całkowitą zapaść ekonomiczną Rosji, a tego oligarchowie i sam Putin najbardziej się obawia.

Wszystko to sprawia, że Putin staje się człowiekiem, który jest coraz bardziej kierowany ku krawędzi. Wojna, która miała pierwotnie trwać tylko kilka dni, może okazać się gwoździem do trumny dyktatora. Oczywiście rosyjski despota nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Największym bowiem zagrożeniem są bomby atomowe, którymi Putin straszy zarówno Zachód, jak i samą Ukrainę. Pytanie tylko, czy sprowadzony do parteru szaleniec zachowa jeszcze resztki zdrowego rozsądku. O tym przekonamy się już w najbliższych dniach.

Aktualizacja 27.02 – 17:12

Turcja potwierdziła, że zamknęła cieśninę Bosfor dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Jak wskazał turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu:

Na Ukrainie sytuacja przerodziła się w wojnę. Turcja będzie przestrzegać Konwencji z Montreux o Cieśninie Tureckiej.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button