DrogowyTransport

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie znów wzrosła!

Modele z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi stanowiły nieco poniżej 50% sprzedaży

Liczba rejestracji nowych samochodów w Europie wzrosła w lipcu o 15,2% rok do roku, co było już dwunastym miesiącem wzrostu. Z kolei sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie wzrosła o ponad 60%. Branża motoryzacyjna powraca do normy po problemach z łańcuchem dostaw.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie wzrosła

Dane przedstawione przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) pokazują, że sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie wzrosła o 60,6% r/r, kontynuując wzrost, który jest wspierany przez dotacje w wielu krajach Unii Europejskiej. Samochody elektryczne stanowiły 13,6% wszystkich nowych samochodów. Jak informuje Reuters, samochody hybrydowe typu plug-in, które posiadają zarówno silnik spalinowy, jak i duży akumulator, stanowiły 7,9% sprzedaży, podczas gdy co czwarty pojazd sprzedany w UE był hybrydą typu full.

Modele z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi stanowiły nieco poniżej 50% sprzedaży. Samochody wysokoprężne, które jeszcze w 2015 roku stanowiły ponad 50% sprzedaży nowych samochodów, reprezentowały nieco ponad 14% sprzedaży w lipcu.

Czytaj też: Ceny energii odpowiadają za 1/3 inflacji bazowej w strefie euro [BADANIE]

Jak dodaje Reuters, największy sprzedawca samochodów w Europie, Volkswagen, odnotował wzrost sprzedaży o 17,9% w lipcu. Natomiast BMW i Renault zanotowały wzrost sprzedaży odpowiednio o 22,5% i 16,9%. Z kolei Stellantis, który borykał się z problemami logistycznymi i zakłóceniem dostaw samochodów w Europie, odnotował spadek sprzedaży o 6,1% r/r.

Samochody elektryczne coraz popularniejsze

Według najnowszych czerwcowych danych, w Polsce odnotowano rejestrację aż 45 214 samochodów elektrycznych, zarówno osobowych, jak i użytkowych (BEV). W pierwszej połowie bieżącego roku, liczba tych pojazdów wzrosła o 11 489 egzemplarzy, co stanowi ogromny wzrost o 72% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Czytaj też: Samochody elektryczne podbiją Polskę? Znaczny wzrost rejestracji aut

Najnowsze dane pochodzą z Licznika Elektromobilności, który jest inicjatywą PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) oraz PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych). Jak wynika z badania, na koniec czerwca 2023 roku, na polskich drogach można było zaobserwować 80 232 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Wśród nich, 40 780 pojazdów stanowiły samochody w pełni elektryczne (BEV), natomiast 39 452 należały do hybryd typu plug-in (PHEV). Warto wspomnieć, że spośród 4 459 samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym, aż 99% było w pełni elektrycznych (BEV).

Wraz z rozwojem floty pojazdów elektrycznych, rozwija się również infrastruktura ładowania. Na koniec czerwca 2023 roku, w Polsce działało 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, co daje nam aż 5709 punktów ładowania. Warto zaznaczyć, że 31% z tych stacji to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), podczas gdy 69% to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW. W samym tylko czerwcu uruchomiono 49 nowych stacji ładowania, co daje nam 112 nowych punktów do ładowania pojazdów elektrycznych.

Poczta Polska inwestuje w chińskie elektryki Maxus e-Deliver 3

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button