LotniczyTransport
Gorące newsy

Największy samolot transportowy An-225 wylądował w Rzeszowie

Na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował Antonov An-225 Mrija, czyli największy samolot transportowy świata. Na pokładzie przywiózł między innymi zwoje aluminium z Chin. Łączna waga przewożonego towaru wyniosła około 150 ton, a odbiorcą była krakowska firma CANPACK S.A.

Największy samolot na świecie Antonov An-225 wylądował na lotnisku Jasionka

Rozładunek samolotu Antonov An-225 Mrija na podrzeszowskiej Jasionce trwał niemal 6 godzin. Jak informuje PAP, odbiorcą frachtu była grupa CANPACK S.A. z Krakowa. Nie jest to maksymalna ładowność samolotu, ponieważ, jak informuje Konrad Wołos, dyrektor Pionu Operacyjnego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w rozmowie z Radiem Rzeszów:

Masa całkowita samolotu może wynosić nawet 600 ton, może zabrać na pokład 250 ton towarów. Cała podróż z Chin do Rzeszowa była podzielona na trzy odcinki. Łączna długość lotu do nas to 15 godzin.

Zobacz również: Rekordowe ceny frachtu. Nawet 200 000 USD za dniówkę wynajęcia statku

Michał Tabisz, wiceprezes zarządu spółki zarządzającej lotniskiem w Jasionce w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazał, że w porcie lądowały już inne Antonovy. Jednakże wówczas były to nieco mniejsze An-124 Rusłan, ponieważ sam Antonov An-225 jest jedynym takim statkiem powietrznym na świecie. Niemniej jednak obsługa lotniskowa doskonale wiedziała, jak sobie poradzić z obsługą tak wielkiego samolotu.

Zobacz również: Szoki podażowe powoli ustają. Tanieją chipy, fracht, materiały i surowce

Ponadto, jak wskazał Tabisz, lotnisko w Jasionce posiada trzecią najdłuższą drogę startową w kraju. Wynosi ona 3200 metrów długości i 65 metrów szerokości. Większymi mogą pochwalić się jedynie lotniska w Katowicach i Warszawie.

 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button