MorskiTransport

Kanał Panamski staje się coraz popularniejszy, głównie dzięki USA

Przez Kanał Panamski w tym roku przepłynął rekordowy tonaż towarów. Ten szlak morski z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Dzieje się tak głównie za sprawą Stanów Zjednoczonych, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły eksport gazu ziemnego. 

Kanał Panamski staję się coraz bardziej popularny

Od 1 października do 30 września 2021 roku Kanał Panamski obsłużył 516,7 mln ton produktów. Jest to rekord w historii tego szlaku morskiego. Do tego wiele wskazuje na to, że w następnym roku fiskalnym zostanie on przebity, gdyż Kanał ten w ostatnich dekadach z każdym rokiem obsługiwał coraz więcej tonażu. Z danych ekspertów PIE wynika, że:

„Średni roczny wzrost tonażu wynosił ok. 3 proc. w latach 2000-2015”.

Co warto zaznaczyć, opisywany wzrost znacznie przyspieszył po 2016 roku, kiedy to zakończyła się modernizacja Kanału Panamskiego. Dzięki niej szlak ten mógł zacząć obsługiwać większe statki, tzw. Neopanamax (do 120 tys. TEU) oraz specjalne statki transportujące gaz ziemny. Opisywana tutaj modernizacja przyczyniła się do tego, że średnie roczne tempo wzrostu obsługiwanego przez Kanał Panamski tonażu zwiększyło się do ok. 10 proc w 2016 roku.

To właśnie rozpoczęcie obsługiwania statków transportujących gaz ziemny przez Kanał Panamski głównie przyczyniło się do zwiększenia popularności tego szlaku morskiego. Jak donoszą analitycy PIE, LNG stał się najważniejszym produktem przewożonym przez Kanał Panamski. W 2021 r. stanowił on aż 16 proc. ogółu tonażu produktów transportowanych tą drogą morską. Gaz ten pochodził głównie z USA oraz Trynidadu i Tobago, a eksportowany był przede wszystkim do krajów azjatyckich. Co warto zaznaczyć, szczególnie ważnym dla Kanału Panamskiego producentem gazu są Stany Zjednoczone. 

Kraje azjatyckie są największymi importerami amerykańskiego gazu

Według badaczy PIE kraj ten ma produkować rocznie około 984,4 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, co ma stanowić aż jedną czwartą światowej produkcji. Co prawda większość z tego gazu trafia na tamtejszy rynek. Jednak w ostatnich latach zwiększył się wolumen amerykańskiego gazu trafiającego przez Kanał Panamski za granicę. Jak można wyczytać w tygodniku PIE:

„W 2020 r. USA były drugim, po Rosji, największym eksporterem gazu ziemnego na świecie. Roczny eksport w tamtym roku wyniósł 149,5 mld m3 gazu. Było to ponad 13 proc. więcej niż w 2019 r. i aż o ponad 46 proc. więcej niż w 2018 r.”. 

Panamski gaz

Jak widać na zamieszonym powyżej wykresie, na wzroście eksportu amerykańskiego gazu przez Kanał Panamski zyskały głównie kraje azjatyckie. Wolumen gazu ziemnego eksportowanego do samych Chin wzrósł w 2021 roku w stosunku do poprzedniego roku fiskalnego aż o 276,6 proc. Jednak na razie, to Korea Południowa jest największym importerem amerykańskiego gazu na świecie. 

Zobacz także: USA: Pandemia nie ustępuje, ale ożywienie gospodarcze jest rekordowe

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button