PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

USA: Pandemia nie ustępuje, ale ożywienie gospodarcze jest rekordowe

Gwałtowny wzrost obrotu towarów w handlu detalicznym, który da się zaobserwować od końca 2020, nie wykazuje żadnych oznak zatrzymania. Krajowa Federacja Handlu Detalicznego w USA przekazała wnioski oraz analizy następnych miesięcy.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez portal Material Handling & Logistics, najnowszy rekord w amerykańskim imporcie towarów detalicznych padł w marcu. Są to jednocześnie najnowsze dane, do których mają dostęp eksperci.

Według informacji, w marcu amerykańskie objęte systemem Global Port Tracker przeładowały ponad 2,27 mln TEU. Jak wskazuje Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (National Retail Federation i Hackett Associates) oznacza to wzrost o 21,2% do miesiąca poprzedniego. Tym samym jest to rekord dla liczby kontenerów widzianych w ciągu jednego miesiąca.

Emisyjność łańcuchów dostaw jest zbyt duża

Wiceprezes NRF ds. łańcucha dostaw i polityki celnej Jonathan Gold przekazał, że:

Pomimo trwającej pandemii, większość konsumentów jest w dobrej kondycji finansowej i nie waha się przed wydawaniem pieniędzy. Większe wydatki przekładają się na większą ilość towarów docierających do naszych portów, ponieważ sprzedawcy detaliczni nadal zaspokajają rosnący popyt. Gwałtowny wzrost przewozów towarowych, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, nie wskazuje na to, aby miał się zatrzymać. Niestety, problemy z zakłóceniami i zatorami również trwają.

Dzięki ożywieniu gospodarczemu, import towarów w handlu detalicznym jest coraz większy

Jak wynika z danych opracowanych przez National Retail Federation marcowy wolumen wzrósł o rekordowe 64,9% rok do roku. Niemniej jednak, jak wskazują eksperci, tempo wzrostu było sztucznie zawyżone. Rok temu wiele azjatyckich fabryk po prostu było zamkniętych z powodu pandemii, a większość sklepów w USA była zamkniętych z powodu lockdownu.

Źródło: National Retail Federation

Specjaliści z Krajowej Federacji Handlu detalicznego prognozują, że w pierwszej połowie 2021 roku prognozowany jest wzrost o 33,9% w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku. Jak jednak zaznaczono w artykule:

[…] sześciomiesięczna suma 12,7 mln TEU sprawia, że rok 2021 jest na dobrej drodze do pobicia całorocznej sumy 22 mln TEU z roku 2020, która pomimo pandemii wzrosła o 1,9% w stosunku do roku 2019.

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych za kwiecień, to według dostępnych informacji prognozuje się 2,17 mln TEU, co oznacza wzrost o 34,5% rok do roku. Według MH&L prognoza jest następująca:

  1. Maj –  2,22 mln TEU, wzrost o 44,9%.

2. Czerwiec – 2,08 mln TEU, wzrost o 29,7%.

3. Lipiec – 2,15 mln TEU, wzrost o 12,2%.

4. Sierpień – 2,23 mln TEU, wzrost o 6%.

5. Wrzesień – 2,13 mln TEU, wzrost o 1,3%.

USA: Czołowy operator rurociągów w kraju ofiarą potężnego cyberataku

Produkcja gospodarcza USA powróciła do czasów sprzed pandemii

W pierwszym kwartale 2021 produkt krajowy brutto wzrósł w USA o 6,4%. Jak zaznaczono, w tym tempie w drugim kwartale ożywienie gospodarcze może wynieść nawet 13%. Przyznał to Ben Hackett, założyciel Hackett Associates:

Tak szybki wzrost jest wyraźnym wskaźnikiem, że produkcja gospodarcza USA prawie powróciła do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej pokazują, że konsumenci wydają dużą część swoich czeków stymulacyjnych, jak również oszczędności, które zgromadzili, pozostając w domu, zamiast wychodzić z domu oraz dochody z nowych miejsc pracy. Okazuje się, że jest to rok super wzrostu, który będzie działał jako siła napędowa globalnej gospodarki.

Jak wskazuje Krajowa Federacja Handlu Detalicznego, zatłoczenie w portach Los Angeles i Long Beach (które są największymi portami w kraju), powoli zaczęło się zmniejszać. Jest to wynik przeniesienia statków do innych portów, między innymi na Północnym zachodzie Pacyfiku lub na wschodnie wybrzeże przez Kanał Panamski. Niestety niedobór kontenerów i inne problemy operacyjne nadal wpływają na spowolnienie łańcucha dostaw.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button