Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Czy Lufthansa przejmie LOT? Przewoźnik chce zdominować branżę

Według włoskiej gazety Corriere della Sera, Lufthansa bardzo dobrze radzi sobie na rynku po zdjęciu obostrzeń, dlatego wkrótce może szukać mniejszych przedsiębiorstw w celu przejęcia. W obszarze zainteresowania niemieckiego przewoźnika leży polski LOT. Jakie inne firmy znajdują się na celowniku Grupy Lufthansa? Czy Lufthansa przejmie LOT?

Lufthansa przejmie LOT – to tylko plotki?

Według dziennikarzy popularnego włoskiego dziennika Lufthansa od lat zainteresowana jest przejęciem LOT-u, głównie z uwagi na niskie koszty pracy. Dotychczasową przeszkodą był silny protekcjonizm ze strony państwa. Rząd nie tylko traktuje LOT jako wizytówkę Polski, ale także obawia się, że przejęcie przez niemiecką spółkę sprawi, że Polska utraci „centralną pozycję w europejskim układzie równowagi”. Lufthansa dosłownie kilka dni temu ogłosiła, że spłaciła otrzymaną pomoc publiczną. W perspektywie ma więc odbudowę pozycji po obostrzeniach wywołanych pandemią.

LOT jest flagowym polskim przewoźnikiem, jednak za jego przejęciem przemawiają czynniki geograficzne i społeczno-finansowe. Po pierwsze, warszawski hub znajduje się stosunkowo blisko Niemiec. Po drugie w Polsce, szczególnie w stolicy rośnie wskaźnik PKB Per Capita, który oznacza, że społeczeństwo się bogaci. Wpływa to na wzrost popularności lotniczych podróży zagranicznych wśród polskiej klasy średniej.

Ambitne plany Lufthansy

Jednak LOT to nie jedyny przewoźnik, którym interesuje się Lufthansa. Oprócz polskiego przewoźnika niemieckie linie lotnicze wykazują zainteresowanie Ita Airways, TAP, SAS oraz Aegean. Ambitne plany sięgają jednak dużo dalej. Według analizy włoskich dziennikarzy Lufthansa w ciągu najbliższych kilku lat planuje przejęcie tanich linii lotniczych easyJet lub Wizz Air.

Zobacz także: Największy samolot transportowy An-225 wylądował w Rzeszowie

Przejęcie rodzimych linii z pewnością będzie szeroko dyskutowane w polskich mediach. Decyzja o przejęciu dla rządu to nie tylko kwestia biznesowa, lecz polityczna. Na razie jednak niewiadomą jest, czy Lufthansa przejmie LOT. Z pewnością niemieckie linie będą starać się zdominować rynek lotniczy po pandemii, dlatego w pierwszej kolejności skupią się na przejęciach, które w mniejszym stopniu wpływają na relacje polityczne.

Polecane artykuły

2 Komentarze

  1. LOT w obszarze zainteresowania L. leży od dawna, nawet można powiedzieć po dawnych wynikach LOT’u, że spółka była przygotowywana do przejęcia (słabe wyniki = niższa wartość). Tyle, że to obecnie zależy, bardziej od wyników wyborów niż czyichś chęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button