E-commerce
Gorące newsy

Amazon planuje masowe zwolnienia. Utrudnią logistykę i handel?

Zazwyczaj firmy takie jak Amazon zwiększają zatrudnienie w sezonie świątecznym

Amazon planuje masowe zwolnienia, przy czym głównym celem jest jego dział sprzedaży detalicznej, a pracę stracić może nawet 10 tysięcy osób. Twitter, Meta, a teraz Amazon angażują się w redukcję zatrudnienia, ponieważ branża technologiczna zmaga się z ogromnym spowolnieniem.

Amazon planuje masowe zwolnienia

Według raportu The New York Times, gigant e-commerce Amazon planuje masowe zwolnienia, największe w historii firmy, redukując około 10 000 miejsc pracy. Osoby zaznajomione ze sprawą przekazały Timesowi, że cięcia skupią się głównie na dziale urządzeń firmy, która mieści zmagający się z problemami biznes Alexa. Źródła przekazały, że planuje również duże cięcia w dziale sprzedaży detalicznej, który jest odpowiedzialny za zakupy online, fizyczny handel detaliczny i część operacji logistycznych firmy. Pracownicy godzinowi, którzy stanowią większość siły roboczej firmy, nie zostaną dotknięci redukcją zatrudnienia.

Zwolnienia raczej nie są zaskoczeniem dla Amazona, który od września wstrzymał rekrutację w kilku segmentach. W ostatnich miesiącach Amazon wielokrotnie ograniczał też swoje operacje logistyczne, opóźniając lub zamykając ponad 60 magazynów i rezygnując z usług takich jak darmowa dostawa do Whole Foods i robot Scout, który dostarcza towary do domu. Zaskakujące jest jednak to, że planowane zwolnienia nastąpią zaraz po rozpoczęciu szczytu sezonu.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Amazon zawiesza testy robota dostawczego Scout

Amazon zatrudni pracowników sezonowych

Zazwyczaj firmy takie jak Amazon zwiększają zatrudnienie w sezonie świątecznym, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu, które pojawia się w okresie świątecznym. Jednak między kwietniem a wrześniem, jak donosi Times, Amazon stracił około 80 000 osób, głównie z powodu utraty pracy. (Wskaźnik rotacji w magazynach firmy rutynowo przekracza 100%). Nie jest to niczym niezwykłym dla Amazona, przynajmniej w ostatnich latach, a firma powiedziała, że planuje zatrudnić w tym roku taką samą liczbę pracowników sezonowych jak w zeszłym.

Amazon nie jest jedyną firmą, która zatrudni pracowników przed sezonem świątecznym. We wrześniu UPS poinformował, że zatrudni co najmniej 100 000 pracowników sezonowych w tym roku. W krótkim komunikacie, gigant logistyczny z siedzibą w Atlancie przekazał, że ułatwił i przyspieszył proces zatrudniania, aby przyciągnąć więcej pracowników, ponieważ zbliża się do pracowitego sezonu.

Mimo to, fakt, że wszystko to dzieje się na krótko przed sezonem świątecznym, jest niezbyt subtelnym sygnałem, że Amazon i nowo mianowany dyrektor generalny Andy Jassy są mocno zaangażowani w tryb cięcia kosztów.

Czytaj też: Kurs Allegro blisko dna. Dlaczego tak się stało?

Idzie kryzys? Amazon wstrzymuje rekrutację pracowników

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button