Info z rynku

Zabytkowy most na granicy polsko-niemieckiej otwarty dla turystów

Most Siekierki – Neurüdnitz łączący Niemcy i Polskę, który został całkowicie zniszczony w czasie II Wojny Światowej, został ponownie otwarty. Od teraz będzie służył jako ścieżka turystyczna dla pieszych w parku krajobrazowych oraz będzie częścią trasy rowerowej prowadzącej do Berlina. Most będzie także pełnił rolę  symbolu pojednania pomiędzy obydwoma krajami.

Do tej pory most Siekierki – Neurüdnitz nieprzerwanie przez lata popadał w ruinę, jednakże dzięki staraniom urzędników po dwóch stronach granicy, będzie on lokalną atrakcją turystyczną.

Most został zbudowany w 1892 roku i ma długość aż 785 metrów. Budowla była wówczas najdłuższą konstrukcją, która przecinała Odrę i biegła przez granicę oby państw.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Siekierki_-_fotopolska.eu_(289940).jpg

Niestety pod koniec drugiej wojny światowej most został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po raz pierwszy próby odbudowy budowli miały miejsce w pod koniec lat 50. Most służył przez jakiś czas jako przeprawa wojskowa, ale wciąż nie mógł być wykorzystywany do celów cywilnych.

Ostatecznie zlikwidowano go 1999 roku, jedna jak informuje portal Notes from Poland:

[…] W 2018 r. polskie władze nadzorujące park krajobrazowy w województwie zachodniopomorskim oraz samorząd lokalny Barnim-Oderbruch po niemieckiej stronie granicy podpisały umowę o przywróceniu mostu jako ścieżki pieszo-rowerowej.

Dzięki staraniom obydwu stron, a także przeznaczeniu aż 5 mln euro na remont całego mostu, budowla na nowo została otwarta dla wszystkich zwiedzających. Choć przez sytuację pandemiczną oficjalna ceremonia musiała zostać przełożona z maja, to obecnie po polskiej stronie możemy cieszyć się wyremontowaną ścieżką. Tymczasem po stronie niemieckiej wciąż trwają końcowe prace, ale planuje się, że finalizacja odbędzie się już w najbliższych miesiącach.

Most Siekierki – Neurüdnitz otwarty dla turystów

Warto również zaznaczyć, że:


Przebudowa w 85% sfinansowana została z #FunduszeEuropejskie, z programu Interreg Va. Koszt inwestycji po polskiej stronie zrealizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego to ponad 11 mln zł.

Firma Midnight trains planuje nocne pociągi z pokojami hotelowymi

Turyści będą mieli do dyspozycji platformę widokową, którą umieszczono na szczycie jednej z kratownic mostu. Ponadto zostały zamontowane ławki i tablice edukacyjne. Jak również zaznaczono w oficjalnych informacjach prasowych, most stanie się częścią ścieżki rowerowej, która będzie prowadzić do Berlina. Stolica Niemiec znajduje się zaledwie 60 km na zachód od granicy.

Na profilu „Pomorze Zachodnie” przekazano, w jaki sposób można dotrzeć do mostu Siekierki – Neurüdnitz:

Można wybrać się pociągiem (z rowerem) i dojechać do stacji Godków. Stamtąd, spod samej stacji ścieżka rowerowa prowadzi na sam most. To ok. 20 km jazdy.

▪ Jeśli zamierzacie ruszyć w rowerową wyprawę, szukajcie podpowiedzi tutaj: http://www.rowery.wzp.pl/trasa-pojezierzy-zachodnich-20

▪ Jeśli wybieracie się autem, nie parkujcie na przypadkowych ulicach. Najlepiej zaparkować przy starej stacji kolejowej w Siekierkach, a potem…ruszamy pieszo!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button