DrogowyTransport

W Czechach też zatankujesz biopaliwo HVO100! A zgadnij, w którym kraju go nie dostaniesz

Biopaliwo HVO100 jest wytwarzane wyłącznie z surowców odnawialnych

Czechy zostały kolejnym krajem, w którym będzie można zatankować czyste biopaliwo HVO100. Wcześniej taka opcja pojawiła się w Austrii i na Słowacji. Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego paliwa jest teraz dostępna na nowej stacji benzynowej Eurowag, zlokalizowanej w okolicach Jihlavy, oddalonej o około 150 km od polskiej granicy. Warto zaznaczyć, że stacja ta działa w trybie samoobsługowym.

Biopaliwo HVO100 dostępne w Czechach

Biopaliwo HVO100 jest wytwarzane wyłącznie z surowców odnawialnych, co skutkuje redukcją emisji CO2 nawet o 90%. Oprócz tego paliwo charakteryzuje się wysoką efektywnością, minimalnym wpływem na emisję cząstek stałych i tlenków azotu w porównaniu z olejem napędowym. Jego dodatkową zaletą jest dopasowanie do większości pojazdów z silnikami diesla bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek modyfikacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa transportowe mogą praktycznie natychmiast rozpocząć proces redukcji wpływu na środowisko, unikając jednocześnie znacznych kosztów inwestycyjnych.

Coraz więcej przewoźników i ich klientów szuka sposobów, by zredukować swoją emisję w transporcie. Chcąc odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, wprowadziliśmy na naszej nowo otwartej stacji tankowanie dla ciężarówek tego wysoce efektywnego rozwiązania. HVO100 to paliwo, które pod względem operacyjnym – dzięki unikalnemu procesowi chemicznemu, który znacząco odróżnia je od tradycyjnego biodiesla – jest w pełni porównywalne do klasycznego oleju napędowego. Wierzymy, że po pokonaniu początkowych, mylnych stereotypów, szybko znajdzie swoje zastosowanie w dekarbonizacji działalności wielu firm transportowych – powiedział założyciel i prezes Eurowag, Martin Vohánka.

Czytaj też: Biopaliwo HVO100 dostępne w Polsce? Nie z takimi przepisami…

Nowa czeska stacja paliwowa przyczyni się do dekarbonizacji transportu

Nowa czeska stacja paliwowa usytuowana jest przy autostradzie D1 w okolicy Jihlavy i została uruchomiona dzięki partnerstwu franczyzowemu z Nikey. Jihlava Truck Park dołączyła do sieci akceptacji Eurowag, obejmującej obecnie 177 stacji w Unii Europejskiej, gdzie dostępne jest biopaliwo HVO100. Ten rodzaj paliwa cieszy się największą popularnością w krajach Beneluksu i Skandynawii. Eurowag planuje rozszerzyć ofertę tankowania HVO100 w przyszłości i wprowadzić ją we wszystkich europejskich Truck Parkach, których obecnie jest około 30. Niestety, ze względu na obecne ograniczenia prawne, w Polsce tego rodzaju paliwo nie jest jeszcze dostępne.

Codziennie w Europie rejestrowanych jest ok. tysiąc nowych ciężarówek na olej napędowy. Z pewnością nie przyspiesza to procesu dekarbonizacji, ale dzięki HVO100 nawet i takie pojazdy mogą być prawie całkowicie neutralne dla środowiska. Paliwo z odnawialnych źródeł umożliwia sektorowi komercyjnego transportu drogowego zredukować emisję CO2 szybko i ekonomicznie – mówi Matthias Maedge, Wiceprezes ds. Dekarbonizacji CRT w firmie Eurowag.

Czytaj też: Kryzys w Czechach stał się faktem. Nasz sąsiad ma problemy

Eurowag jest jednym z czołowych dostawców niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie. W ubiegłym roku firma otworzyła dwie nowe stacje LNG w Czechach, poszerzyła ofertę bioLNG i od dłuższego czasu skupia się na rozwijaniu elektromobilności.

Naszym celem jest zaoferowanie klientom kompleksowego portfolio usług w obszarze czystej logistyki. Wierzymy, że dekarbonizacja transportu nie sprowadza się do jednej technologii. Droga do osiągnięcia celów klimatycznych wymaga różnych rozwiązań, począwszy od gazowych i płynnych biopaliw, aż po baterie elektryczne i wodór, w zależności od konkretnej sytuacji i potrzeb klienta – podsumowuje Maedge.

Diesel Euro 4: Bruksela zakazała wjazdu kolejnym samochodom

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button