Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Firma Midnight trains planuje nocne pociągi z pokojami hotelowymi

Nowy Orient Express?

Francuski start-up Midnight Trains planuje rozwój sieci nocnych pociągów europejskich. Producent planuje, że będą to prawdziwe „hotele na szynach”, które będą wyjeżdżały z Paryża do 12 miast w całej Europie. Trasa ma zostać uruchomiona już od 2024 roku. Szykuje się nowy „Orient Express”?

Nocne pociągi Midnight Trains będą regularnie kursować z Paryża już od 2024 roku. Firma jest zainteresowana rozwojem bardziej ekologicznych form podróży, które mają połączyć wiele miast europejskich, łącznie z Edynburgiem.

Czeska spółka RegioJet uruchamia nocny pociąg z Warszawy do Berlina i Holandii

Jak informuje The Guardian, założyciele firmy nie chcą dorównać luksusowemu Orient Express, który był zarówno ekskluzywny, ale i bardzo drogi. Twierdzą bowiem, że pociągi mają być alternatywą dla lokalnych krajowych pociągów sypialnych. Firma chce również konkurować z tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair czy Wizz Air.

Najważniejszym aspektem, który będzie wyróżniał pociągi, mają być pokoje w stylu „hotelowym”. Mają zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo i prywatność pasażerów. Na pokładzie pociągu będzie również restauracja i bar.

Co ciekawe pociągi przeżywają obecnie swoją „drugą młodość”, ponieważ ze względu na pandemię okazały się znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla pasażerów, niż tanie loty czy autobusy. Dodatkowym istotnym punktem dla rozwoju tego rodzaju transportu jest jego niższa emisyjność, niż lotów pasażerskich na krótkich trasach. Ożywienie nocnych podróży może być zatem realną alternatywą dla wielu pasażerów, którzy cenią sobie rozwiązania proekologiczne.

Nowy Orient Express
Źródło: Midnight trains

Docelowo Midnight Trains planuje obsługiwać kilkanaście miejsc oddalonych od Paryża o setki kilometrów. Dotyczy to miast w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Belgii, Niemczech, Danii i Szkocji. Według informacji podanych przez The Guardian ostateczna lista destynacji zostanie potwierdzona po osiągnięciu porozumień w sprawie leasingu nowego lub używanego taboru. Dodatkowo niezbędną kwestią dla firmy, jest możliwość zapewnienia możliwości wykorzystania sieci kolejowych we Francji i krajach docelowych.

Nowy Orient Express w dobrych cenach: Midnights trains, czyli nocne pociągi hotelowe

Firma jest finansowana przez francuskich przedsiębiorców, w tym miliardera z branży telekomunikacyjnej Xaviera Niela, współwłaściciela gazety Le Monde.

Współzałożyciel Midnight Trains, Adrien Aumont, jest także współzałożyciel platformy crowdfundingowej KissKissBankBank. Według niego zainteresowanie pociągami sypialnymi jest bardzo istotne dla pasażerów z całej Europy:

Zauważyłem, że ludzie wokół mnie nie chcą wsiadać do samolotu ze względu na obawy związane z emisją dwutlenku węgla. Dodatkowo moja dziewczyna boi się latać i postanowiła, że nigdy nie wsiądzie do samolotu. […] W tej chwili nie ma alternatywy dla podróży na średnich dystansach poza lotami lub połączeniami nocnymi o niskim poziomie komfortu. Jedynym sposobem, aby konkurować z samolotami, jest wymyślenie na nowo doświadczeń związanych z podróżowaniem pociągiem.

Aumont przekazał również, że:

Ludzie chcą intymności. Nie chcą dzielić przestrzeni sypialnej z nieznajomym. Chcą prywatności, bezpieczeństwa i dobrej jakości łóżka. Oferując bar i restaurację, oferujemy również towarzyskość i pewną sztukę życia. To, co chcemy zrobić, to sprawić, by ludzie, którzy chcą podróżować po Europie, wahali się, czy wsiąść do samolotu. Być może dzięki temu 90-minutowy lot stanie się przeszłością.

Źródło: Midnight trains

Nie znamy jeszcze ceny za bilety w Midnight Trains, ale jak zaznaczył Auomont „będą one konkurencyjne w stosunku do cen lotów krótkodystansowych”.

Źródło: The Guardian

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button