LotniczyTransport

Czeski przewoźnik poleciał Boeingiem na… Antarktydę

Obecnie na Antarktydzie panuje lato, co oznacza, że zbliża się najbardziej popularny czas na wizytę

Smartwings odbył podróż na Antarktydę. Czeska linia lotnicza wylądowała na lodowym kontynencie jednym ze swoich samolotów Boeing 737 MAX 8. Samolot z rejestracją OK-SWA dotarł do stacji badawczej Troll po podróży z Europy.

Smartwings odbył podróż na Antarktydę

Tani czeski przewoźnik po raz pierwszy poleciał swoim samolotem Boeing 737 MAX 8 na Antarktydę w styczniu tego roku. Co ciekawe, linia Smartwings była pierwszą, która odbyła podróż na Antarktydę tym modelem samolotu. Obsługiwała usługę czarterową dla Aircontact w celu transportu członków Norweskiego Instytutu Polarnego. Ten lot był trzecim takim przedsięwzięciem dla Smartwings. Załoga bezpiecznie przewiozła badaczy z Bremy w Niemczech i Oslo w ciągu dwóch dni.

Lot QS4196 początkowo wyleciał z Bremy do Oslo 9 listopada o godzinie 10:51. Następnie MAX 8 wyruszył z Oslo do Pragi o godzinie 14:25 tego samego dnia. Samolot wyleciał ze stolicy Czech o 17:29 i udał się do Ndżameny w Czadzie. 10 listopada samolot odleciał do Kapsztadu o godzinie 00:41. Wreszcie, 11 listopada, samolot wyleciał z Kapsztadu o 11:28 i wylądował w Stacji Badawczej Troll niedługo po 15:00. Wszystkie czasy są lokalne.

Lotnisko Troll znajduje się 6,8 km od Troll wzdłuż Wybrzeża Księżniczki Marty na Ziemi Królowej Maud. Znajduje się tutaj pas startowy o długości 3 000 m, którego utrzymanie wymaga dużo pracy. Pas startowy musi być stale monitorowany i ponownie badany, aby mógł być wykorzystywany do operacji lotniczych.

Czytaj też: Virgin Australia wraca do Nowej Zelandii po prawie 1 000 dniach

Badania na Antarktydzie

Załoga Smartwings, która odbyła podróż na Antarktydę, składa się z trzech specjalnie przeszkolonych pilotów.

Do takiego lotu trzeba się dokładnie przygotować. Przygotowania trwały wiele miesięcy, a lot i lądowanie przebiegły bezproblemowo – powiedział kapitan Smartwings i dyrektor lotów Tomáš Nevole.

Smartwings podąża za innym europejskim przewoźnikiem Hi Fly, który niedawno powrócił na Antarktydę. Portugalska linia lotnicza poleciała swoim Airbusem A340 na kontynent, aby przewieźć naukowców, zaopatrzenie i gości.

Istotne badania są prowadzone przez Norweski Instytut Polarny, Norweski Instytut Meteorologiczny i Norweski Instytut Badań Powietrza w Troll. Jednak nie tylko personel naukowy jest przewożony w te rejony. Antarktyda promuje neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla wycieczki turystyczne do Ziemi Królowej Maud, dając szansę zobaczenia mnóstwa cudów natury.

Obecnie na Antarktydzie panuje lato, co oznacza, że zbliża się najbardziej popularny czas na wizytę, a to za sprawą cieplejszej pogody i dłuższych dni. Ci, którzy są na miejscu, będą chcieli jak najlepiej wykorzystać swój czas, zanim wrócą przed sezonem zimowym.

Czytaj też: Afryka straci 64% PKB do 2100 roku przez zmiany klimatyczne

Virgin Atlantic chce dodatkowe sloty na lotnisku Heathrow

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button