Info z rynkuKolejowyTransport

Holding EPH stał się ważnym graczem na rynku logistyki kolejowej w Europie Środkowej

Holding EPH i Słoweńskie Koleje Państwowe uzgodniły utworzenie spółki joint venture. Energetyczny i przemysłowy holding czeskiego miliardera Daniela Křetínský’ego potwierdził w ten sposób swoją oczekiwaną ekspansję w sektorze kolejowych przewozów towarowych.

Umowa została podpisana pomiędzy działem przewozów towarowych słoweńskiej spółki państwowej Slovenske železnice (SŽ) a spółką-córką holdingu EPH, EP Logistics International (EPLI). Czeska firma jest właścicielem 49 procent udziałów w spółce joint venture.

EPH jednym z największych dostawców usług logistyki kolejowej

Międzynarodowe media szacują kwotę transakcji nawet na 100 mln euro. Strony nie podały dodatkowych informacji na temat warunków umowy. Holding EPH, wraz ze swoimi spółkami zależnymi, stał się jednym z największych dostawców usług logistyki kolejowej w Europie Środkowej. EPH nie chce komentować przyszłego rozwoju i planowanych inwestycji.

Ten krok uruchamia wspólne przedsięwzięcie w zakresie logistyki i transportu towarowego, które będzie jednym z największych w regionie. EPLI zainwestowało w to przedsięwzięcie uzgodnioną kwotę, która zostanie wykorzystana na niezbędne inwestycje i ekspansję w regionie – powiedział rzecznik prasowy EPH Daniel Častvaj.

Czytaj też: Kolej w Czechach: wagony nie wyjadą na tory z powodu wygaśnięcia licencji

Holding EPH składa się z ponad 70 firm

Od 2017 roku spółka Slovenske železnice (SŽ) stara się znaleźć odpowiedniego partnera strategicznego dla swojego działu przewozów towarowych w celu stworzenia nowej spółki logistycznej z naciskiem na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią. W ten sposób EP Logistics International rozszerzyła swój i tak już bogaty wachlarz spółek. Holding EPH zrzesza ponad siedemdziesiąt przedsiębiorstw z sektora logistyki, górnictwa i handlu węglem, energetyki oraz infrastruktury.

Słowenia rozszerza listę krajów, w których działa holding. W Europie do holdingu należą firmy ze Słowacji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Polski i Szwajcarii. W Republice Czeskiej do holdingu należy na przykład kolejowy przewoźnik towarowy EP Cargo. Z kolei w Polsce holding EPH posiada 99,8% akcji w spółce górniczej PG Silesia, zajmującej się wydobyciem węgla kamiennego w południowej Polsce. Większościowym właścicielem holdingu jest czeski przedsiębiorca i prawnik Daniel Křetínský (94% udziałów), który zaliczany jest do najbogatszych Czechów.

Czytaj też: Kolej w Europie: dominują Czesi i Niemcy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button