E-commerceIntralogistykaPrzemysł 4.0

Amazon zawiesza testy robota dostawczego Scout

W styczniu 2019 r. Scout, mały sześciokołowy robot opracowany przez Amazon do automatycznego dostarczania paczek, wykonał swoją pierwszą misję w hrabstwie Snohomish w stanie Waszyngton w ramach testów operacyjnych, która kontynuowane były w innych lokalizacjach. Okazuje się jednak, że Amazon zawiesił testy robota dostawczego Scout na początku tego miesiąca. Czy to tylko czasowe zawieszenie, czy może czeka nas anulowanie całego projektu?

Amazon zawiesił testy robota Scout

Pierwsza oficjalna informacja na ten temat pochodzi od rzeczniczki Amazon, Alisy Carrol, która powiedziała gazecie The Vierge, że firma „zmniejsza rozmiar i reorientuje” program, ale zamierza utrzymać zespół Scout. Carrol przekazała, że podczas eksperymentów operacyjnych „na podstawie informacji zwrotnych dowiedziano się, że istnieją aspekty programu, które nie spełniają potrzeb klientów”. Z kolei według agencji Bloomberg, Amazon zawiesił testy robota dostawczego Scout, ponieważ chce zwolnić czterystu pracowników programu Scout.

Niedogodności, które skłoniły Amazon do zawieszenia lub anulowania programu, są więc nieznane. Powodem mogą być zarówno problemy operacyjne, takie jak fakt, że mały robot nie może być całkowicie autonomiczny i nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła żadnym problemom po drodze, lub też problemy finansowe – jak sugeruje Bloomberg – związane z decyzji Amazon w kwestii skoncentrowania inwestycji na działalności produkcyjnej.

Na korzyść tej drugiej hipotezy przemawia jeszcze jeden element: spowolnienie inwestycji w nieruchomości, które do tej pory występowało w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę w ostatnich miesiącach gigant e-commerce odwołał lub opóźnił rozwój nowych platform logicznych, w kontekście redukcji kosztów realizowanej przez CEO Andy’ego Jassy’ego, który objął urząd w lipcu 2021 roku. Amazon zamknął lub anulował rozwój 44 fabryk i opóźnił otwarcie kolejnych 25.

Czytaj też: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Amazon wstrzymuje budowę magazynów

Przypomnijmy, że parę tygodni temu Amazon wstrzymał budowę nowych magazynów w Hiszpanii. Amerykański gigant e-commerce miał przekazać swoim dostawcom i partnerom, aby „poczekać”. Nowe magazyny Amazon w Hiszpanii nie powstaną z powodu rosnącej inflacji i spadku popytu konsumpcyjnego. Hiszpański portal informacyjny El Confidencial, powołując się na niezidentyfikowane źródła firmy, poinformował, że gigant e-commerce zawiesił budowę co najmniej do 2024 roku.

Podczas gdy rynek internetowy osiągnął silny wzrost w czasie pandemii, gdy zamknięto sklepy stacjonarne, w tym roku popyt konsumencki znacząco spadł. Firma musiała zwiększyć swoją sieć magazynów w ciągu ostatnich kilku lat, ale teraz kosztuje ją to sporo pieniędzy. Według Amazona, nadmiar mocy produkcyjnych, utracona produktywność i inflacja kosztowały firmę 5,6 mld euro w II kwartale tego roku.

Amazon przejął w zeszłym miesiącu specjalistę od mechatroniki, Cloostermans, aby wzmocnić swoje działania w zakresie robotyki magazynowej. Firma jednocześnie więc dokonuje inwestycji i odwołuje lub opóźnia otwarcie nowych centrów realizacji zamówień i logistyki na wszystkich swoich rynkach.

Czytaj też: Amazon przejmuje belgijską firmę mechatroniczną Cloostermans

Amazon zainwestuje ponad 1 miliard euro w elektryczne vany

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button