E-commerce
Gorące newsy

Dynamiczny rozwój branży logistycznej w Polsce. Ok. 97% firm planuje rekrutacje

Logistyka szybko się rozwija i stanowi coraz ważniejszy sektor polskiej gospodarki. Zarobki w logistyce są coraz lepsze, pracodawcy poszukują przede wszystkim doświadczonych specjalistów. 

Polacy coraz częściej kupują online

Pandemia przyczyniła się do upadku wielu firm, jednak branża logistyczna odnotowała w tym okresie dynamiczny wzrost (Więcej: POPy DHL zawojowały Polskę! Jest ich ponad 13 tysięcy w całym kraju). Popularność zakupów online wynika przede wszystkim z oszczędności czasu, szybkiej dostawy oraz większego wyboru. Można zamawiać produkty na zamówienie i towary zazwyczaj niedostępne stacjonarnie. O tym, że Polacy przekonali się do zakupów online, świadczy raport Głównego Urzędu Statystycznego. Według danych GUSu za 2021 rok 61,2% Polaków zdecydowało się na zrobienie zakupów online.

Zarobki w logistyce – czego można się spodziewać?

Według Raportu Płacowego 2022 opracowanego przez Hays Poland zarobki w branży są bardzo konkurencyjne w porównaniu do innych gałęzi rynku. Firma doradcza wskazuje, że 97% firm planuje w najbliższym czasie rekrutacje, lecz 78% z nich spodziewa się trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników. Ruch na rynku jest bardzo płynny, aż 51% specjalistów rozważa zmianę pracy.

Stawki w logistyce zaczynają się od 4,5 tys. zł brutto. Może na nie liczyć specjalista ds. zamówień mówiący po angielsku (maksymalna stawka to ok. 9 tys. zł). Najbardziej poszukiwani w Polsce są planiści, którzy mogą liczyć na zarobki od 6,5 tys. zł do 14 tys. zł. Bardziej cenieni są planiści popytu (od 8 tys. zł do 14 tys. zł.), aniżeli planiści zapasu (od 6,5 tys. zł do 10 tys. zł.). Według raportu Hays Poland 41% pracowników w branży liczy na podwyżkę. Na najwyższe zarobki może liczyć dyrektor łańcucha dostaw w zakładzie produkcyjnym (od 20 do 35 tys. zł.), nieco mniej zarobi kierownik logistyki (od 13 do 20 tys. zł).

Zobacz także: Jest decyzja. Amazon wycofuje się z Rosji i Białorusi!

Zobacz także: Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny

Logistyka praca – kogo szukają pracodawcy?

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są specjaliści ds. optymalizacji. Ich zadaniem jest poprawa jakości usług, szukanie oszczędności oraz skrócenie procesu logistycznego od momentu złożenia zamówienia do momentu zrealizowania dostawy (lead time). W sektorze logistyczno-magazynowym poszukiwani są także specjaliści odpowiedzialni za wsparcie biznesu od strony procesowej. W cenie są również pracownicy zajmujący się techniczną stroną (w tym automatyzacją) odpowiedzialni za wdrażanie projektów optymalizacyjnych w ramach łańcuchów dostaw.

Logistyka to branża, która w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Jednak z uwagi na dynamiczny rozwój, pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników. Naturalnie najbardziej cenione są osoby z kilkuletnim doświadczeniem.

Panattoni Park Pabianice – nowy rynek magazynowy w Centralnej Polsce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button