E-commerce

Jest decyzja. Amazon wycofuje się z Rosji i Białorusi!

Amazon podjął decyzję o całkowitym odcięciu Rosjan od swoich usług. Niektóre ograniczenia obejmą również Białoruś. Amazon wycofuje się z Rosji, choć jak przyznano, gigant e-commerce od lat kontynuuje politykę nieprowadzenia interesów z rosyjskim rządem. 

Prime Video, AMS – Amazon wycofuje się z Rosji

Zablokowano możliwość tworzenia nowych kont w systemie Amazon Web Services. Nie sprecyzowano, ile będą trwać ograniczenia, jednak zaznaczono, że w Rosji dotychczas nie ulokowano żadnych centrów danych czy biur giganta. Teoretycznie więc Amazonowi decyzję o wycofaniu się z rosyjskiego i białoruskiego rynku było podjąć nieco łatwiej (Więcej: Zagraniczne firmy wycofują się z Rosji, rząd grozi procedurą wywłaszczenia).

Zobacz także: Amazon produkuje własne kontenery, aby uniezależnić się od pośredników

Wstrzymane dostawy do Rosji i Białorusi

Wstrzymano również dostawy przesyłek zarówno do Rosji, jak i Białorusi. Ponadto nowi sprzedawcy nie mogą rejestrować się w programie partnerskim. Na decyzję wpłynęło przede wszystkim stanowisko dostawców usług chmurowych Oracle. W związku z sankcjami zawieszono wszystkie operacje w Rosji oraz SAP, który nadal obsługuje obecnych klientów, ale nie akceptuje nowych kontraktów. Amazon podkreślił, że prowadzi stałą politykę nieprowadzenia interesów z rosyjskim rządem. Podkreślono, że najważniejszymi klientami AWS w Rosji są firmy mające siedziby poza granicami kraju.

Zobacz także: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Amazon zablokował również dostęp do usługi Prime Video. Uniemożliwiono składanie zamówień na New World, jedyną grę, którą sprzedawano bezpośrednio w Rosji. Należy jednak przyznać, że gigant e-commerce dopiero rozpoczynał swoją działalność na terenie Federacji Rosyjskiej. Amazon wspiera stronę ukraińską i współpracuje z organizacjami humanitarnymi. Na początku marca przekazano środki finansowe na wsparcie poszkodowanych, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych.

W związku z nałożonymi sankcjami przez UE i USA coraz więcej zachodnich korporacji podejmuje decyzję o wstrzymaniu lub zaprzestaniu działalności na terenie Federacji Rosyjskiej. Niektóre spółki przenoszą swoją działalność na inne rynki lub szukają alternatywnych dostawców (Więcej: Boeing wstrzymuje dostawy tytanu z Rosji po latach współpracy z rosyjskim oligarchą).

93% sprzedawców na Amazon straciło przez problemy z łańcuchem dostaw

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button