E-commerceInfo z rynkuTransport
Gorące newsy

FedEx zwalnia swoich dyrektorów! Firma szuka oszczędności

We wrześniu FedEx poinformował o słabych wynikach za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023

FedEx poinformował, że zmniejszy wielkość swojej globalnej kadry kierowniczej i dyrektorskiej o co najmniej 10% oraz skonsoliduje niektóre zespoły i funkcje. FedEx zwalnia dyrektorów, ponieważ zmaga się ze spowolnieniem popytu i wzrostem kosztów.

FedEx zwalnia dyrektorów

W wewnętrznej notatce do pracowników, prezes Raj Subramaniam powiedział, że ruch ten jest konieczny, by zapewnić konkurencyjność FedEx. Słabość makroekonomiczna w USA i za granicą zmusiła firmę do „dokładnego zbadania struktury zespołu kierowniczego i funkcji, które mogłyby zostać skonsolidowane”. W notatce nie określono, jakie zespoły lub funkcje zostaną skonsolidowane. Ruch nie będzie miał też wpływu na dużą liczbę pracowników, ponieważ FedEx ma łącznie tylko około 100 dyrektorów i kierowników wysokiego szczebla.

Głównym problemem jest jednak to, że FedEx zwalnia dyrektorów i osoby na bardzo wysokich stanowiskach, które nigdy nie przewidywały, że ich miejsca pracy będą kiedykolwiek zagrożone. Decyzja wpłynie prawdopodobnie również na podwładnych zwolnionych dyrektorów, a ich rola w firmie będzie musiała zostać zmieniona. Satish Jindel, prezes firmy konsultingowej ShipMatrix, od lat blisko związany z FedEx, obawia się, że brak konkretów na temat zwolnień i podwyższony poziom niepewności wśród kadry wysokiego szczebla będą miały wpływ na produktywność pracowników, którzy pracowali dla zwalnianych kierowników.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: W odpowiedzi na wyniki finansowe FedEx przygotowuje się do cięcia kosztów

Firma szuka oszczędności

Ogłoszone cięcia są częścią planów szerszej redukcji 12 000 miejsc pracy. We wrześniu FedEx poinformował o słabych wynikach za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023, za co obwiniał głównie nagły spadek wolumenu przesyłek trans-pacyficznych oraz niezdolność do wystarczająco szybkiego cięcia kosztów w jednostce FedEx Express, zajmującej się przewozami lotniczymi i międzynarodowymi.

W pierwszym kwartale FedEx przedstawił program o nazwie DRIVE, którego celem jest zaoszczędzenie 4 miliardów dolarów rocznych kosztów do roku fiskalnego 2025, który rozpoczyna się w czerwcu 2024 roku. Ograniczenie liczby lotów oraz tymczasowe zmniejszenie floty samolotów ma przynieść od 1,5 do 1,7 mld dolarów oszczędności. Kolejne od 300 do 500 mln dolarów zostanie zaoszczędzone przez FedEx Ground poprzez zmniejszenie wymiaru działania sortowni czy zawieszenie niektórych operacji logistycznych w niedziele. Co więcej, 300 do 500 mln dolarów ma przynieść ograniczenie kosztów ogólnych, w tym przede wszystkim odroczenie niektórych projektów oraz zamknięcie niektórych biur FedEx. Większość z tych oszczędności będzie miała charakter trwały.

Czytaj też: PIE: Większość polskich firm nie inwestuje w rozwój pracowników

FedEx uziemia samoloty. Spada zapotrzebowanie na przesyłki

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button