LotniczyTransport

Piloci FedEx rozpoczną strajk? Jest zgoda na głosowanie

W obliczu pogorszenia się sytuacji finansowej na świecie i rosnącej inflacji nic dziwnego, że pracownicy domagają się wzrostu płac. Dotyczy to również pracowników branży lotniczej. W ostatnim roku doszło do wielu strajków personelu pokładowego, pilotów, obsługi naziemnej, a nawet kontrolerów ruchu lotniczego. Obecnie strajk chcą rozpocząć piloci zatrudnieni przez giganta logistyki i ładunków lotniczych FedEx.

Piloci FedEx chcą zezwolenia na strajk

Piloci FedEx negocjują podwyżkę płac z zarządem już od maja 2021 roku i są rozczarowani dotychczasowymi wynikami rozmów. Negocjacje kontraktowe utknęły obecnie w martwym punkcie, a związkowcy jednogłośnie zatwierdzili rezolucję, przygotowującą grunt pod głosowanie w sprawie strajku.

Decyzja o zbliżeniu się do głosowania nad zezwoleniem na strajk jest wynikiem prawie sześciu miesięcy federalnych negocjacji, które doprowadziły do ​ rozczarowania działaniami kierownictwa FedEx przy stole negocjacyjnym – powiedział przewodniczący FedEx MEC, kapitan Chris Norman.

Piloci FedEx stwierdzili w oświadczeniu, że rezolucja powinna ostrzec firmę, że jeśli pilotom nie uda się pomyślnie zakończyć negocjacji, firma powinna przygotować się na strajk.

FedEx oświadczył z kolei, że decyzja o zatwierdzeniu głosowania nad strajkiem nie będzie miała wpływu na usługi firmy i że jest zobowiązana do negocjacji w dobrej wierze ze swoimi pilotami.

FedEx jest w pełni zaangażowany w pracę z naszymi pilotami i Krajową Radą Mediacyjną w celu osiągnięcia kompleksowego porozumienia. Jesteśmy przekonani, że możemy to osiągnąć. Chcemy jednocześnie dostarczyć najlepsze możliwe usługi, bez zakłóceń w naszej działalności, tak jak robiliśmy to w każdym poprzednim cyklu negocjacyjnym – napisano w oświadczeniu.

Czytaj też: FedEx zwalnia swoich dyrektorów! Firma szuka oszczędności

Podjęcie strajku trudniejsze niż się wydaje

Ponadto FedEx podkreślił, że chociaż zgoda na głosowanie nad strajkiem jest powszechną taktyką podczas negocjacji pracowniczych, rzeczywisty strajk byłby możliwy tylko za zgodą  Krajowej Rady Mediacyjnej, niezależnej agencji rządu USA. Agencja zajmuje się stosunkami pracowniczymi w kolejnictwie i liniach lotniczych.

Zgodnie z ustawą o pracy na kolei (Railway Labor Act – RLA), zanim piloci FedEx otrzymają zezwolenie na strajk, obie strony muszą zostać zwolnione przez Krajową Komisję Mediacji, a także musi zostać wyczerpany 30-dniowy okres ugodowy.

Piloci FedEx zobowiązują się do osiągnięcia porozumienia z zarządem. Mimo to nie zrezygnujemy z naszego zobowiązania do dostarczenia kontraktu, który wynagrodzi pilotów za ich poświęcenie w przemianie FedEx w światowego lidera. Chociaż w tej chwili nie zwołano głosowania nad zezwoleniem na strajk, nasi klienci i akcjonariusze powinni mieć świadomość, że piloci mogą wkrótce skierować się w tym kierunku – kontynuował kapitan Norman.

Czytaj też: W USA podjęto decyzję o podwyższeniu stóp. Powell wspomina jednak o dezinflacji

United Airlines inwestuje miliony w zrównoważone paliwa

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button