PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy

Chiny rozwijają technologię lewitujących samochodów

Chiny rozwijają lewitujący samochód, który ma się okazać przełomem w motoryzacji. Zarówno pojazd, jak i drogę wyposażono w specjalne magnesy. 

Lewitujący samochód – najnowszy projekt Chin

Chińscy naukowcy reprezentujący uniwersytet w Chengdu przeprowadzili pierwsze testy innowacyjnego lewitującego samochodu. Inżynierowie zastosowali technologię poduszki magnetycznej, która ma unosić pojazd nad ziemią. Testom poddano samochody elektryczne w warunkach rzeczywistych. Magnesy umieszczone pod spodem sprawiły, że pojazd unosił się 35 mm nad drogą. To analogiczny system do chińskiego pociągu maglev (Więcej: W Wuhan powstał Skytrain, czyli „latający” pociąg maglev bez kierowcy oraz Ruszyły testy kolei maglev z Ganzhou do Shenzhen. Pojedzie 600km/h).

Zobacz także: Nepal Airlines chce się pozbyć przepłaconych chińskich samolotów

Zobacz także: Załamanie chińskiego eksportu. Cień nad azjatyckim tygrysem?

Poduszki magnetyczne sprawiają, że samochód unosi się nad jezdnią

Według raportu chińskich naukowców dzięki zastosowanej poduszce magnetycznej zredukowano tarcie, co bezpośrednio przełożyło się na lepsze osiągi. Dzięki oszczędności energii zwiększono zasięg na jednym ładowaniu. Jeden z pojazdów uzyskał prędkość 230 km/h. Samochód, wraz z dołączonymi magnesami, ważył 2,8 t.

Naukowcy wyposażyli sedany w potężne magnesy, w sumie przetestowano osiem samochodów. Chińska agencja prasowa Xinhua podaje, że testy zostały przeprowadzone przez władze transportowe w celu zbadania środków bezpieczeństwa podczas jazdy z dużą prędkością. Zastosowanie lewitujących samochodów mogłoby teoretycznie mieć sens w przypadku zwiększenia zasięgu pojazdów elektrycznych. Może to być przydatne, gdy kierowcy obawiają się, że nie będą w stanie ukończyć podróży pojazdem elektrycznym bez wyczerpania mocy.

To dopiero pierwsze testy, które pomimo obiecujących rezultatów, na razie nie będą przekładane na warunki rzeczywiste. Aby dostosować pojazdy do codziennego poruszania się po drogach, należy zainwestować miliardy w infrastrukturę, gdyż asfalt, który znajduje się na drodze, musi być wzbogacony o odpowiednie magnesy. Przy obecnej technologii sama komercjalizacja takiego rozwiązania wiązałaby się z niebotycznymi kosztami. Niemniej jednak to istotna alternatywa dla obecnych pojazdów, a być może kierunek zmian, który wyznaczy nowe trendy.

China Airlines zaprezentowała nowy… Pikachu Airbus A321neo

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button