LotniczyTransport
Gorące newsy

„Latający samochód” dostał certyfikat zdatności do lotów! Przyszłość transportu?

Projekt jest finansowany przez wczesnego inwestora Tesli i Google'a, Tima Drapera

Pierwszy na świecie „latający samochód” firmy Alef Aeronautics otrzymał specjalne certyfikaty zdatności do lotów od FAA. Alef testuje pełnowymiarowy prototyp latającego samochodu od 2019 roku. Kabina pasażerska pojazdu pozostaje nieruchoma, podczas gdy korpus samochodu obraca się, tworząc konfigurację dwupłatowca.

To pierwszy na świecie latający samochód

Innowacyjny „latający samochód” firmy Alef Aeronautics otrzymał zezwolenie na lot od amerykańskiego rządu. Firma zajmująca się zrównoważoną mobilnością ogłosiła, że otrzymała Specjalny Certyfikat Powietrznej Zdatności od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), co stanowi pierwszy przypadek certyfikacji tego rodzaju pojazdu w USA. Federalna Administracja Lotnictwa pracuje nad aktualizacją swoich polityk dotyczących sektora, w miarę pojawiania się nowych i innowacyjnych koncepcji eVTOL.

Jak informuje portal Simple Flying, innym zadaniem FAA jest regulowanie interakcji między eVTOL-ami a infrastrukturą naziemną. I choć Specjalny Certyfikat Powietrznej Zdatności dla Alef zezwala na loty, to ogranicza miejsca i cele, do których samochód firmy może polecieć. „Latający samochód” Alef wyposażony jest w pełni elektryczny system napędowy. Jego zasięg poruszania się po drodze wynosi 200 mil, a zasięg w powietrzu – 110 mil. Jim Dukhovny, Dyrektor Generalny Alef, wyraził swoje podekscytowanie kontynuacją kolejnej fazy rozwoju projektu:

Jesteśmy podekscytowani otrzymaniem tego certyfikatu od FAA. Pozwala nam to zbliżyć się do zapewnienia ludziom ekologicznego i szybszego dojazdu, oszczędzając godziny każdego tygodnia zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Alef

Alef pojawiło się w przestrzeni publicznej w październiku 2022 roku, prezentując pełnowymiarowy model samochodu sportowego oraz dwa działające prototypy technologiczne w pełnych rozmiarach. „Latający samochód” został zaprojektowany do poruszania się po publicznych drogach, ale pojazd posiada również zdolność pionowego startu i lądowania oraz unikalną konfigurację lotu. Pojazd składa się z kulistej kabiny pasażerskiej (podobnej do kapsuł w Parku Jurajskim), umieszczonej wewnątrz dwupłatowego kadłuba. Podczas lotu korpus samochodu obraca się, aby latać w konkretnym układzie. Pojazd może pomieścić jednego lub dwóch pasażerów. W związku z uzyskanym certyfikatem, Dukhovny sparafrazował słowa Neila Armstronga o pierwszym kroku człowieka na Księżycu:

To jest mały krok dla samolotów, ale olbrzymi skok dla samochodów.

Alef
Alef

Czytaj też: Chiny rozwijają technologię lewitujących samochodów

Latający samochód w cenie normalnego auta

Jak informuje portal Simple Flying, projekt jest finansowany przez wczesnego inwestora Tesli i Google’a, Tima Drapera. Potencjalni nowi właściciele pojazdu pochodzą zarówno z sektora prywatnego, jak i komercyjnego. W czwartym kwartale 2022 roku zamówiono ponad 440 pojazdów po 300 000 dolarów za sztukę, co przekłada się na przychód dla firmy w wysokości 132 milionów dolarów.

Alef ma na celu dostarczenie pierwszego prawdziwego latającego samochodu w historii, a otrzymanie tak dużej liczby wcześniejszych zamówień jest niesamowitą potwierdzeniem potencjału rynkowego, do którego zaspokojenia dążymy. Ponadto, jesteśmy niezwykle zadowoleni z zamówień zarówno od klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych, które napłynęły w tak krótkim czasie po naszym debiucie. To doskonała inwestycja w kluczowy zrównoważony transport zarówno na ziemi, jak i w powietrzu – dodał Dukhovny.

Jeszcze w tym roku firma ma przedstawić projekt sedana Model Z, który będzie miał zasięg lotu wynoszący 200 mil i zasięg jazdy wynoszący 400 mil. Dukhovny chce, aby samochód był sprzedawany w cenie 35 000 dolarów, czyli za tyle samo, co Toyota Corolla.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Zakaz nocnych lotów w Amsterdamie? Przewoźnicy przeciwni

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button