PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Największe lotnisko na świecie. Po raz ósmy jest to Dubaj!

Port lotniczy w Dubaju to największe lotnisko na świecie. Już ósmy rok z rzędu zostało ogłoszone najbardziej ruchliwym międzynarodowym lotniskiem na świecie. W 2021 roku liczba pasażerów, których obsłużył ten port lotniczy, wzrosła o 12 proc. w stosunku do 2020 roku.

Ponownie największe lotnisko na świecie

Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju utrzymał swoją pierwszą pozycję jako najbardziej ruchliwy na świecie pod względem liczby pasażerów. W 2021 r. lotnisko w Dubaju obsłużyło 29,1 milionów pasażerów. Dane z zeszłego roku oznaczają 12-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2020, w którym zanotowano prawie 26 milionów podróżnych. To już ósmy rok z rzędu, w którym lotnisko w Dubaju zajmuje czołową pozycję. Wyprzedziło m.in. londyńskie Heathrow i port lotniczy w Atlancie w USA.

Zobacz również: Nowe lotnisko w Lizbonie nie powstanie szybko. Wieloletnie problemy projektu

Raben

Najwięcej pasażerów przybywających do Dubaju w ubiegłym roku pochodziło z Indii – aż 4,2 mln – oraz z Pakistanu – 1,8 mln. Ważną rolę miała też Wielka Brytania. Zjednoczone Emiraty Arabskie są domem dla ponad 100 000 obywateli brytyjskich. Główne lotnisko w Dubaju obsłużyło w ubiegłym roku 1,2 miliona pasażerów z Wielkiej Brytanii, z czego 77 000 w samym grudniu.

Znoszenie obostrzeń pozytywnie wpłynęło

Pandemia bardzo negatywnie wpłynęła na kondycję finansową i wyniki lotniska w Dubaju. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez władze ZEA, emirat Dubaju został zmuszony do uziemienia wszystkich lotów pasażerskich i zamknięcia swoich lotnisk na osiem tygodni wiosną 2020 roku. Jednak w przeciwieństwie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, zaraz po tym okresie otworzył szybko swoje lotniska dla lotów międzynarodowych i krajowych. Wiele państw, z Wielką Brytanią i USA na czele zakazywało latania do ZEA przez większą część ostatnich dwóch lat trwania pandemii.

Zobacz również: Polski design na Expo 2020 w Dubaju

Obostrzenia spowodowały znaczne straty. Wynik z ubiegłego roku, choć najwyższy na świecie i tak nie dorównuje liczbie pasażerów z 2019 r., kiedy lotnisko w Dubaju obsłużyło 86,4 mln pasażerów. Straty długo jeszcze nie zostaną odrobione. Dyrektor generalny portu lotniczego w Dubaju, Paul Griffiths przewiduje, że w tym roku lotnisko obsłuży około 57 milionów podróżnych, a dopiero w 2024 r. liczba pasażerów ma wyrównać poziom „przedpandemiczny”.

Międzynarodowe EXPO w Dubaju

Dubaj jest obecnie gospodarzem trwających sześć miesięcy Międzynarodowych Targów EXPO, które z powodu pandemii zostały opóźnione o rok. EXPO 2020, które zostało otwarte w październiku 2021 r. i potrwa do końca marca tego roku, przyciągnęło już setki tysięcy odwiedzających, w tym głowy państw, członków rodzin królewskich i celebrytów. Pomogło z pewnością uatrakcyjnić dodatkowo ten kierunek podróży i może zwiększyć tym samym liczbę pasażerów, którzy skorzystają z Portu Lotniczego w Dubaju.

Lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło już ponad 20 mln pasażerów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button