MorskiTransport

Masowiec zasilany LNG firmy NYK otrzymuje zielony certyfikat

Masowiec zasilany LNG, zbudowany przez Oshima Shipbuilding dla Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK), uzyskał certyfikat japońskiego Ministra Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki jako pierwsze zastosowanie systemu certyfikacji „Specific Ship Introduction Plan”, który ukierunkowany jest na statki o najwyższej efektywności środowiskowej. Plan ten został opisany jako jeden z filarów ambitnej strategii Japonii, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do poziomu zerowego netto w 2050 roku.

Masowiec zasilany LNG otrzymał certyfikat

Zgodnie z ustawą o wzmocnieniu przemysłu morskiego, uchwaloną w maju 2021 r., przedsiębiorstwa żeglugowe i stocznie certyfikowane w ramach Planu Wzmocnienia Infrastruktury Biznesowej mają możliwość wspólnego przedłożenia Ministrowi Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki planu wprowadzenia „konkretnego statku” o najwyższej efektywności środowiskowej. Oshima Shipbuilding został certyfikowany jako pierwszy stoczniowiec we wrześniu 2021 r. Tym razem masowiec zasilany LNG otrzymał certyfikat „Specific Ship Introduction Plan„, ponieważ spełnia określone wymagania certyfikacyjne.

Statek będzie eksploatowany przez NYK i będzie transportował węgiel z zagranicy do elektrociepłowni Kyushu Electric Power i ma zostać dostarczony w marcu 2023 r. Statek będzie wykorzystywał LNG jako paliwo i oczekuje się, że dzięki ulepszonej modyfikacji kadłuba zmniejszy emisję CO2 o około 40%. Mówi się, że będzie to pierwszy na świecie węglowiec napędzany paliwem LNG.

Czytaj też: HJ Shipbuilding rozwija dwupaliwowy kontenerowiec na LNG

Masowiec zasilany LNG to część większego ekoplanu

W lutym zeszłego roku NYK opublikowała „NYK Group ESG Story„, której celem jest dalsza integracja ESG ze strategią zarządzania firmy i promowanie działań, które przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez działalność biznesową. Aby silnie promować zarządzanie ESG, NYK Group będzie aktywnie promować wymianę swojej floty masowców na przyjazne środowisku statki nowej generacji i zachęcać do tworzenia nowej wartości jako dostawca zrównoważonych rozwiązań. Plan Wzmocnienia Infrastruktury Biznesowej został opisany jako jeden z filarów ambitnej strategii Japonii, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do poziomu zerowego netto w 2050 roku.

Korzystając z tego systemu certyfikacji, NYK będzie wspierać wysiłki zmierzające do osiągnięcia długoterminowego celu zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (GHG) do 2050 r. dla działalności oceanicznej NYK Group, a także przyczyni się do przyjaznego dla środowiska i stabilnego międzynarodowego transportu morskiego – powiedziała firma.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button