Kolejowy

PKP Cargo publikuje szacunkowe wyniki. Pierwsze półrocze ze stratą

Państwowa spółka PKP Cargo opublikowała wstępne szacunki dotyczące działalności w pierwszej połowie bieżącego roku. Niestety po raz kolejny PKP Cargo mierzy się ze stratą. Wynik tłumaczony jest m.in. wojną za wschodnią granicą. 

PKP Cargo po raz kolejny ze stratą

Zarząd spółki PKP Cargo podał szacunkowe dane za pierwsze półrocze 2022 roku. Skonsolidowane wyniki finansowe oraz operacyjne po raz kolejny pokazują stratę.

W pierwszym półroczu strata wyniosła 42,4 mln złotych. Sytuacja wygląda nieco lepiej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto przypomnieć, że wówczas stara wynosiła 130 mln zł (Więcej: Duże straty PKP Cargo! Ponad 150 mln zł za trzy kwartały).

Zobacz także: SBB Cargo powiększa swoją flotę. Szwajcarzy kupią 20 Vectronów

51 mln ton przewiezionych towarów w pierwszym półroczu

Zysk EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków i amortyzacji) wyniósł 371,5 mln zł, natomiast EBIT będący zyskiem przed odliczeniem podatków i odsetek wyniósł 6,1 mln zł. EBITDA zwiększyła się o 64%. Przychody z tytułu umów z klientami wyniosły natomiast 2 451,5 mln zł i jest to tym samym wzrost o ok. 20% r/r. W ciągu pierwszego półroczu przewieziono łącznie 51 mln ton wobec 48,6 mln ton w analogicznym okresie minionego roku.

Zobacz także: Lotnisko w Lublinie chce być regionalnym hubem cargo

Zarząd spółki PKP Cargo wynik ten tłumaczy trudną sytuacją wywołaną przez wojnę za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Jak przekazano, konflikt zbrojny doprowadził nie tylko do zmniejszenia wolumenów transportowanych towarów, ale również do zaburzeń w łańcuchu dostaw (Więcej: KE chce wprowadzić standardowy rozstaw torów w całej Unii oraz PGE i PKP Cargo inwestują w Centralny Port Multimodalny w Karsznicach). Zaprezentowano jedynie szacunkowe dane. Na dokładniejsze informacje należy poczekać do 26 sierpnia, kiedy zostanie opublikowany pełny raport ze szczegółami dotyczącymi danych operacji w ramach spółki.

Nieco lepsze wyniki raportuje spółka PKP Intercity. W lipcu osiągnięto rekord, jeśli chodzi o liczbę przewiezionych pasażerów (O czym bardziej szczegółowo pisaliśmy tutaj: Lipcowy rekord w PKP Intercity! Obsłużono blisko 6,5 mln pasażerów).

PKP Cargo kupuje lokomotywy. Tym razem 5 sztuk Vectron MS

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button