KolejowyTransport

PKP Cargo kupuje lokomotywy. Tym razem 5 sztuk Vectron MS

PKP Cargo kupuje lokomotywy od Siemens Mobility. Podpisana umowa obejmuje zakup pięciu pojazdów Vectron MS wraz z 8-letnią usługą pełnego utrzymania. 

Kolejny zakup lokomotyw Vectron!

Dostawy lokomotyw planowane są na pierwszy kwartał przyszłego roku. Gdy zamówienie zostanie w pełni zrealizowane, flota PKP Cargo będzie liczyła 25 Vectronów. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 139 mln zł netto. To już trzecie zamówienie, które złożył polski przewoźnik. Pierwszy raz zamówiono Vectrony w 2015 roku. Wówczas zamówienie dotyczyło 15 sztuk. W 2019 roku flotę poszerzono o dodatkowe pięć. 

Vectrony są uniwersalnymi lokomotywami o modułowej konstrukcji. Polski przewoźnik chce je wykorzystać do transportu intermodalnego zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Zobacz także: PKP SA zbuduje lub zmodernizuje blisko 200 dworców

Marek Olkiewicz, członek zarządu ds. operacyjnych PKP CARGO, powiedział: 

Podpisana umowa jest częścią dużego programu inwestycyjnego PKP CARGO dotyczącego zakupu taboru do obsługi połączeń intermodalnych, na który otrzymaliśmy unijne dofinansowanie. Lokomotywy Vectron będą służyły do obsługi przewozów międzynarodowych, których rozwijanie jest jednym z kierunków rozwoju realizowanych przez naszą spółka. Większość przewozów intermodalnych na polskiej kolei stanowi tranzyt i dlatego potrzebny jest nowoczesny tabor do obsługi połączeń międzynarodowych.

Zobacz także: Duże straty PKP Cargo! Ponad 150 mln zł za trzy kwartały

PKP Cargo kupuje lokomotywy – inwestycja w transport intermodalny

Podpisana umowa jest elementem inicjatywy „Lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewozów intermodalnych”, która jest współfinansowana ze środków unijnych Funduszu Spójności (Program Infrastruktura i Środowisko). Kupione lokomotywy Vectron MS dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym (w przypadku zasilania napięciem stałym jest to 6,0 MW). Pojazdy mają także system ETCS oraz posiadają homologację Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację oraz Węgry.

Oprócz dostaw lokomotyw, kontrakt obejmuje również usługi serwisowe do pierwszej naprawy okresowej na poziomie P4 (okres ośmiu lat). Na podstawie kontraktu Siemens Mobility zobowiązał się do dostarczenia oprogramowania niezbędnego do obsługi lokomotyw oraz zestawu części zamiennych. Vectrony mają pomóc spółce PKP Cargo rozwijać transport intermodalny w Polsce.

PGE i PKP Cargo inwestują w Centralny Port Multimodalny w Karsznicach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button