E-commerceInfo z rynku

Allegro przejmuje platformę Mall. Inwestycja wyniosła aż 881 mln euro

Allegro przejęło 100% udziałów w czeskiej platformie e-commerce Mall Group a.s. i WE|DO za 881 mln euro. Cena ta nie jest jednak ostateczna, ponieważ może być podwyższona o korektę do 50 mln euro na podstawie określone cele krótkoterminowe. Inwestycja pozwoli na szerszy dostęp do 70-milionowego rynku detalicznego o wartości 1,14 bln złotych.

Allegro przejmuje czeską platformę e-commerce Mall i WE|DO

Planowane połączenie Allegro, Maill GroupWE|DO wzmocni status wszystkich spółek i umożliwi dostęp do szerokiego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu ponad 135 tysięcy sprzedawców w tym rejonie zyska możliwość dotarcia do 18 milionów klientów. To z kolei przełoży się na lepsze, konkurencyjne ceny.

Połączony zespół liczy około 7200 pracowników, którzy dzięki połączeniu się spółek mogą uzyskać szersze pole do rozwoju swoich karier zawodowych. Inwestycja jest znaczącym krokiem rozwoju polskiej spółki e-commerce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu przyspieszy jej rozpoznawalność i zwiększy możliwości sprzedażowe. Zamknięcie transakcji jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku po uzyskaniu niezbędnych zgód  organów antymonopolowych i regulacyjnych w Europie.

Zobacz również: Allegro dostarczy paczki w dniu zakupu, bo przejęła X-press Couriers

Co Allegro zyska dzięki połączeniu?

Przejęta działalność obejmuje wszystkie aktywa Mall Group, które związane są z działaniami e-commerce. Dodatkowo inwestycja przejmuje aktywa WE|DO związane z logistyką w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji i Polsce. Jak wskazał François Nuyts, CEO Allegro:

W ciągu dwóch dekad Allegro stało się ulubionym miejscem zakupów dla konsumentów w Polsce. Wspólnie z Grupą Mall i WE|DO będziemy w stanie poprawić jakość życia nie tylko 18 milionów klientów, których już obsługujemy, ale także dotrzeć z naszą ofertą do reszty Europy. Kupujący skorzystają na lepszym wyborze, cenie i wygodzie, a wspólna baza około 135 tys. kupców będzie mogła „raz wystawić, wszędzie sprzedać”.

Dodatkowo przekonuje, że:

Jako Allegro stworzyliśmy już najlepszy i najbardziej konkurencyjny wybór ofert w regionie. Jesteśmy także zaawansowani w przygotowaniu naszej platformy do obsługi wielu języków i pomocy sprzedawcom w transakcjach za granicą. Dzięki włączeniu do Grupy Mall, nasza wspólna obecność w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, na Węgrzech i w Chorwacji — czyli ponad 1,1 bln zł i ponad 70 mln mieszkańców. Będzie to również podstawą do stworzenia silnego, międzynarodowego zespołu w obszarze technologii, e-commerce i logistyki. Pozwoli nam to przyciągnąć nowe talenty, zaoferować nowe możliwości kariery w całej powiększonej grupie. A także zbudować jeszcze bardziej energiczną i zróżnicowaną organizację.

Zobacz również: Allegro inwestuje w ekologiczne automaty paczkowe, które świetnie wyglądają

Rafał Brzoska skomentował połączenie Allegro i Mall Group

Dzięki połączeniu obydwu spółek powstanie największa platforma e-commerce w całym regionie. Dzięki temu pod jednym szyldem skupi szereg popularnych marek. Dotyczy to oczywiście Mall, mimovrste, czc.cz, WE|DO, Allegro, Ceneo, eBilet oraz One. Wszyscy klienci wspólnej platformy będą mogli skorzystać z programu Smart! i licznych przywilejów lojalnościowych. Dotyczy to darmowych dostaw, Allegro Pay oraz dostęp do platformy B2B.

Swoje gratulacje złożył również prezes InPost Rafał Brzoska, który poinformował o tej transakcji na swoim LinkedIn.

O transakcji wspomniał również Jakub Havrlant, Prezes Zarządu Mall Group, CEO i założyciel Rockaway Capital:

Po ponad siedmiu latach budowania silnej pozycji e-commerce w Czechach i w regionie CEE cieszę się, że znaleźliśmy tak silnego partnera do dalszego rozwoju Mall Group i WE|DO jak Allegro. W Allegro dostrzegamy partnera o podobnym nastawieniu na innowacje, wzrost i komplementarną kulturę. Widzimy również szereg istotnych synergii pomiędzy naszymi platformami oraz możliwość znacznego przyspieszenia wielu już realizowanych projektów.

Zobacz również: IPO Allegro na GPW. To będzie najprawdopodobniej największy debiut w historii polskiej giełdy

Transakcja zapewni grupie Mall Group i WE|DO dostęp do transgranicznej infrastruktury realizacji zamówień i logistyki ostatniej mili, a Allegro wniesie swoje doświadczenie w zakresie rynku 3P i najnowocześniejszą technologię, aby przyspieszyć wspólny rozwój.

Źródło: Allegro

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button