MorskiTransport

Pracownicy portu w Liverpoolu będą strajkować. Szykuje się paraliż

Pracownicy portu w Liverpoolu zagłosowali za strajkiem. Nie zgadzają się z ofertą płacową, która według związku zawodowego Unite jest tak naprawdę realnym cięciem wynagrodzeń. Obecnie trwa również głosowanie inżynierów utrzymania ruchu w sprawie strajku. Strajki, których daty nie zostały jeszcze ustalone, mogą zatrzymać brytyjski port.

Pracownicy portu w Liverpoolu za strajkiem

Ponad 500 pracowników portu w Liverpoolu będzie strajkować z powodu „nieadekwatnej” oferty płacowej, która według Unite, wiodącego związku zawodowego w Wielkiej Brytanii, jest realnym cięciem płac. Pracownicy portu w Liverpoolu będą również strajkować z powodu nieprzestrzegania przez MDHC porozumienia w sprawie płac z 2021 roku. Zgodnie z komunikatem Unite, firma nie podjęła obiecanego przeglądu płac, który ostatni raz miał miejsce w 1995 roku, i nie realizuje porozumienia dotyczącego poprawy rotacji zmian.

W głosowaniu, w którym frekwencja wyniosła 88 procent, 99 procent głosowało za akcją strajkową. Strajki, których daty nie zostały jeszcze ustalone, spowodują, że port kontenerowy w Liverpoolu, jeden z największych w kraju, „zatrzyma się”. Obecnie Liverpool stał się największym oceanicznym portem z terminalami kontenerowymi, a port kontenerowy w Liverpoolu należy do jednych z największych w Północnej Europie. Przeładowuje się tam obecnie blisko 700 tysięcy jednostek TEU w skali roku.

Czytaj też: Stoczniowcy Daewoo zakończyli strajk. Przystali na słabe warunki

Nie tylko pracownicy portu w Liverpoolu mogą strajkować

MDHC, który osiągnął ponad 30 milionów funtów zysku w 2021 roku, jest własnością Peel Group – z siedzibą w raju podatkowym na Wyspie Man. Większościowym właścicielem grupy jest brytyjski potentat John Whittaker, który jest wart ponad 1,4 mld funtów i również ma siedzibę na Wyspie Man. Australijski fundusz inwestycyjny, Australian Super, jest drugim największym inwestorem grupy.

Inżynierowie utrzymania ruchu w MDHC również mogą rozpocząć strajk w związku z tą samą ofertą płacową. Głosowanie zbiorowe ponad 60 pracowników inżynierii rozpoczęło się w poniedziałek 15 sierpnia i zakończy się 24 sierpnia. Strajki każdej z grup pracowników będą miały poważny wpływ zarówno na żeglugę jak i transport drogowy w Liverpoolu i okolicach. Ponad 1900 pracowników portu Felixstowe, którzy są członkami Unite, również podejmuje akcję strajkową pod koniec tego miesiąca w związku z płacami.

Czytaj też: Czy wzrost płac powinien nadążać za inflacją? Według brytyjskich ekonomistów tak

Niemal 2500 pracowników Boeinga rozpoczyna strajk generalny!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button