PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Amazon wygrał przed Trybunałem! Nie musi zwracać pieniędzy!

Amazon został zobowiązany do zwrotu 250 milionów euro Luksemburgowi

Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację firmie Amazon. Gigant e-commerce został oskarżony przez Komisję Europejską o nielegalne uzyskanie korzyści finansowych i zobowiązany do zwrotu ćwierć miliarda euro Luksemburgowi. ETS ostatecznie oświadczył, że Komisja Europejska „nie udowodniła” Amazonowi zarzucanych czynów.

Trybunał Sprawiedliwości orzekł na korzyść Amazon

Sprawa sięga 2017 roku, kiedy to Komisja Europejska zarzuciła Amazonowi uzyskanie nielegalnych korzyści podatkowych w Luksemburgu, gdzie znajduje się europejska siedziba tej firmy. Amazon został zobowiązany do zwrotu 250 milionów euro Luksemburgowi.

Jak informuje CNBC, po serii apelacji z obu stron, Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) ostatecznie oświadczył, że Komisja Europejska „nie udowodniła”, iż umowa podatkowa między Amazon a Luksemburgiem była „pomocą publiczną niezgodną z rynkiem wewnętrznym”.

Decyzja Trybunału potwierdza, że Amazon przestrzegał wszystkich obowiązujących praw i nie był traktowany w żaden szczególny sposób – oświadczył Amazon w komunikacie.

Czytaj też: Amazon napędza działalność MŚP. Gigant szturmem bierze Niemcy

Amerykański gigant technologiczny złożył apelację od decyzji Komisji Europejskiej. W 2021 roku niższy sąd UE poparł Amazon, stwierdzając, że Komisja nie udowodniła, że firma uzyskała nielegalne korzyści podatkowe. Komisja złożyła apelację od tej decyzji, kierując sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), najwyższego sądu w Europie.

Jak informuje CNBC, ETS odrzucił apelację Komisji, co stanowi kolejny cios dla szefowej ds. konkurencji UE, Margrethe Vestager, która stara się ograniczyć wpływy firm technologicznych działających w ramach 27-członowej wspólnoty i kwestionować ich praktyki podatkowe.

Apple miało podobny problem

W 2016 roku Komisja nakazała Irlandii odzyskanie 13 miliardów euro zaległych podatków od Apple. UE zarzuciła wtedy, że Irlandia, będąca bazą europejską Apple’a, przyznała preferencyjne warunki podatkowe amerykańskiemu gigantowi technologicznemu.

Czytaj też: Unia Europejska w najbliższych latach zmierzy się z poważnymi wyzwaniami gospodarczymi

Jak informuje CNBC, w 2020 roku Apple wygrało apelację, uniemożliwiając odzyskanie podatku. Obecnie Komisja zapowiada apelację od tej decyzji, a ostateczne słowo w tej sprawie może należeć do ETS. Jeśli Trybunał podtrzyma ostatni wyrok, Apple nie będzie musiało oddawać podatku.

Opakowania Amazon zmieniają się na lepsze. Gigant chce być eko

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button