MagazynyPrzemysł 4.0

Dachser testuje egzoszkielety w magdeburskim magazynie

Dachser testuje egzoszkielety w swoich niemieckich magazynach. Pozytywne wyniki pozwolą na rozszerzenie projektu o kolejne centra logistyczne operatora. 

Dachser testuje egzoszkielety w niemieckim magazynie 

Dachser poddał testom aktywne egzoszkielety. Za ich produkcję odpowiada przedsiębiorstwo German Bionic. Rozwiązania były testowane w warunkach codziennych w wyznaczonych obszarach magazynowych. Jak podaje operator, testy zakończyły się pozytywnym rezultatem, w związku z czym wkrótce rozwiązania te mają zostać wdrożone w innych punktach.

Testy aktywnych egzoszkieletów odbywały się w magazynie w Magdeburgu. Ich celem było zebranie danych dotyczących pracy w warunkach rzeczywistych i przeprowadzenie badań wśród pracowników. Urządzenia „Cray X” były wdrażane m.in. podczas kompletacji zamówień.

Zobacz także: Dachser będzie testował pierwsze ciężarówki wodorowe w niemieckich miastach

Pozytywne wyniki testów w warunkach rzeczywistych

Dachser przeprowadził wstępne testy magazynowe, głównie pasywnych egzoszkieletów z mechanicznymi systemami sprężyn, szyn lub obciążników, które pomagają w podnoszeniu ładunków, jeszcze przed pandemią w 2019 roku. W międzyczasie doszło do ulepszenia urządzeń, a technologia stała się bardziej zaawansowana.

Aktywne szkielety mają za zadanie odciążenie pracownika podczas niektórych czynności. Dzięki wykorzystaniu zrobotyzowanych silników zasilanych bateryjnie ułatwiają podnoszenie ładunków, odciążając dolną część pleców. Ich stosowanie sprawia, że dany pracownik jest mniej zmęczony i może utrzymać dobrą postawę. Szacuje się, że jeden egzoszkielet zapewnia nawet 30 kg ulgi podczas podnoszenia.

Zobacz także: Polska unijnym liderem w spadku PKB

Stephan Heinemann, kierownik ds. logistyki kontraktowej w centrum logistycznym DACHSER w Magdeburgu mówi o pozytywnych wynikach testów oraz wskazuje na długoterminowe możliwości wykorzystania egzoszkieletów w warunkach magazynowych. Urządzenia mają także zapobiegać niebezpiecznym wypadkom w pracy, minimalizując zagrożenie podczas podnoszenia i przenoszenia towarów.

Według planów operator Dachser będzie sukcesywnie wdrażał rozwiązanie również w innych lokalizacjach. Jesienią egzoszkielety będą mogli przetestować pracownicy centrum logistycznego Ulm. Thomas Klare, dyrektor ds. logistyki kontraktowej w firmie DACHSER, powiedział, że testy pokazały, w jakim stopniu technologia może ułatwić pracę oraz mieć długoterminowy wpływ na zdrowie pracowników.

DACHSER otwiera nowe centrum logistyczne w Lizbonie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button