IntralogistykaMagazyny

Automatyzacja magazynów będzie postępować mimo spowolnienia 

Wieloletnie perspektywy dla automatyzacji są optymistyczne

Automatyzacja magazynów będzie postępować niezależnie od stanu gospodarki. Jednakże przebudowa starych obiektów wymaga mocniejszego zaangażowania środków finansowych oraz czasu.

Automatyzacja magazynów nie zwalnia tempa

Po dwóch latach wyjątkowo dynamicznego wzrostu, amerykański rynek magazynów logistycznych zwolnił w ubiegłym roku. W tym roku spadek ten był jeszcze bardziej gwałtowny, a wpływ na to miały wyższe koszty kapitału i malejące zapotrzebowanie klientów. Automatyzacja magazynów miała podobny trend, głównie z powodu kurczącej się liczby nowych zamówień i dłuższych cykli sprzedaży aż do 2023 roku i w 2024 roku.

Ze względu na inflację i wysokie stopy procentowe (które raczej nie spadną w najbliższym czasie), spodziewamy się względnego spowolnienia w 2024 roku, z ograniczonym wzrostem zamówień powiedział Reuben Scriven, dyrektor ds. badań w firmie Interact Analysis, brytyjskim przedsiębiorstwie badawczym.

Czytaj też: Rynek robotyki czeka ogromny rozwój! Będzie wart miliardy!

Nikt jednak nie oczekuje, że spowolnienie w budowie nowych magazynów potrwa zbyt długo ze względu na kontynuujący się popyt na handel elektroniczny i chęć detalistów do posiadania większej rezerwy zapasów, aby uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw. Jak informuje portal FreightWaves, wieloletnie perspektywy dla automatyzacji również są optymistyczne, ponieważ firmy starają się zwiększyć efektywność i zrekompensować oczekiwany brak siły roboczej.

Inwestycje w automatyzację magazynów będą kontynuowane bez względu na otoczenie makroekonomiczne. Jeśli firma może istotnie obniżyć swoje koszty operacyjne i/lub zwiększyć liczbę zamówień, które może przetwarzać w ciągu jednego dnia roboczego, klient będzie kontynuować inwestycję, niezależnie od stanu gospodarki – powiedział Brewster Smith, dyrektor ds. rozwiązań łańcucha dostaw, obsługi najemców/Americas w firmie Colliers, globalnym przedsiębiorstwie usług nieruchomości CIGI.

Liderzy łańcucha dostaw zwiększają inwestycje

Według ogólnoświatowego badania opublikowanego w tym roku przez MHI, grupę branżową zajmującą się obsługą materiałową, i firmę doradczą Deloitte, 74% liderów łańcucha dostaw zwiększa inwestycje w technologię i innowacje. Około 90% z nich planuje wydać ponad 1 milion dolarów, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Około 36% planuje wydać ponad 10 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 19%.

Jak informuje portal FreightWaves, inwestycje te obejmują rozwiązania, których celem jest poprawa elastyczności, przejrzystości i zrównoważenia łańcucha dostaw oraz rozwiązania na rzecz przezwyciężenia trwającego niedoboru siły roboczej. Raport nie koncentruje się szczególnie na inwestycjach w automatyzację.

Rozumienie wartości automatyzacji to jedno, ale wprowadzenie jej do starych obiektów, które mają dziesięciolecia, to inna sprawa. Większość starszych magazynów w Stanach Zjednoczonych ma 9 metrów wysokości, co zazwyczaj czyni je nieodpowiednimi do instalacji tradycyjnego Systemu Magazynowania i Przywoływania (ASRS), który wymaga wysokości 12 metrów lub wyższej. Ponadto podłogi, które wspierają ASRS, muszą być całkowicie równomierne, wykluczając obiekty, w których beton mógł zostać wylany 30 lat temu – wyjaśnia Smith.

Czytaj też: Branża budowlana słabo przędzie. Brakuje pracowników, popytu i KPO

Neil Shelton, główny dyrektor ds. strategii giganta logistyki kontraktowej GXO Logistics powiedział, że istotne jest, aby betonowa płyta obiektu była w stanie wytrzymać dodatkowy ciężar nowego sprzętu. Niemniej jednak pewne rodzaje automatyzacji, takie jak roboty kolaboracyjne – maszyny pracujące obok ludzi w magazynie – są wystarczająco lekkie, aby nie uszkodzić istniejących posadzek.

Rozumienie, jak przygotować starszy obiekt przed przebudową pod automatyzację, często jest pomijane przez użytkowników, którzy w pośpiechu starają się szybko wdrożyć technologię w budynku powiedział Jamie Dorland, dyrektor ds. budowy w firmie Caddell Construction.

Amazon wdraża zrobotyzowany system w magazynie. Przyszłość logistyki?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button