PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Rynek robotyki czeka ogromny rozwój! Będzie wart miliardy!

Autonomiczne maszyny będą coraz powszechniejsze zarówno w domu, jak i w miejscu pracy

Według prognoz GlobalData, rynek robotyki będzie wart aż 218 miliardów dolarów do 2030 roku. Na całym świecie już działa ponad 3 miliony robotów przemysłowych, a tempo ich instalacji rośnie w szybkim tempie.

Rynek robotyki nieustannie prężnie się rozwija

Przykłady zastosowania robotów namnażają się, począwszy od układania towarów na półkach, przez sprzątanie, aż po produkcję. Roboty stają się coraz ważniejsze, ponieważ wiele krajów boryka się z niedoborem siły roboczej i starzejącymi się społeczeństwem. Według prognoz firmy GlobalData, specjalizującej się w analizach i danych, w tym kontekście rynek robotyki może osiągnąć wartość nawet 218 miliardów dolarów do 2030 roku.

Czytaj też: Amazon stawia na roboty! 3 tysiące maszyn w nowym obiekcie

Jak informuje portal Robotics & Automation News, najnowszy raport firmy GlobalData, zatytułowany „Robotyka – Inteligencja Tematyczna„, wskazuje na wiele sektorów, w których zastosowanie znajdą roboty, w tym przemysł, medycynę, logistykę, produkcję, kontrolę jakości, sprzątanie, rolnictwo, obronę i bezpieczeństwo oraz sektor konsumencki. W miarę jak inteligencja robotów staje się coraz bardziej zaawansowana, autonomiczne maszyny będą coraz powszechniejsze zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

W sektorze ochrony zdrowia coraz więcej operacji jest przeprowadzanych lub wspomaganych przez roboty. Roboty w magazynach i centrach dystrybucji umożliwiają wysokoefektywną logistykę. Natomiast po stronie konsumentów powszechne w wielu gospodarstwach domowych stały się chociażby autonomiczne odkurzacze – mówi Isabel Al-Dhahir, starsza analityczka zespołu inteligencji tematycznej w firmie GlobalData.

Roboty zastępują niedobory siły roboczej

Oprócz postępu technologicznego, przyjęcie robotów jest silnie związane z obecnymi wydarzeniami. Wojna na Ukrainie zwiększyła sprzedaż dronów militarnych i przyspieszyła ich funkcjonalizację. Starzejące się populacje i niskie wskaźniki urodzeń w Korei Południowej, Singapurze i Japonii zachęciły do wykorzystania robotów w celu zaspokojenia braków na rynku pracy.

Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji umożliwiły rozwój robotów, co pozwoliło im stać się bardzo złożonymi produktami, a nie jak dawniej samodzielnymi maszynami o stałej funkcji. To z kolei zwiększyło liczbę zadań, które roboty mogą wykonywać. Obliczenia w chmurze są kluczowe dla tego rozwoju, umożliwiając szybsze, bezpieczniejsze i skalowalne zarządzanie czujnikami, obliczeniami i pamięcią – dodaje Al-Dhahir.

Jak informuje portal Robotics & Automation News, również wojny technologiczne między Chinami a USA wpływają na rynek robotyki, ponieważ efektywna, niskokosztowa i wysokiej jakości produkcja staje się coraz bardziej istotna.

Czytaj też: Branża budowlana słabo przędzie. Brakuje pracowników, popytu i KPO

Robotyka wpływa na pracę poprzez zmianę linii produkcyjnych i, w niektórych przypadkach, zastępowanie pracowników ludzkich. Technologie robotów, takie jak co-boty i roboty logistyczne, łączą się, aby zamienić fabryki w zaawansowane laboratoria inżynieryjne, gdzie procesy na linii montażowej i komponenty są stale analizowane, usprawniane i doskonalone.

Związki zawodowe, decydenci polityczni i naukowcy społeczni coraz bardziej obawiają się, że automatyzacja doprowadzi do wysokiego poziomu bezrobocia, zwłaszcza jeśli gospodarka nie będzie w stanie tworzyć miejsc pracy o wyższej wartości dla tych pracowników, których zastąpią roboty – dodaje Al-Dhahir.

Roman Mayer automatyzuje transport palet w Norymberdze

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button