E-commerce

Logistyka w e-commerce przeżywa poważny kryzys

Według badania, średnio blisko dwie trzecie sprzedawców internetowych realizuje codziennie do 50 zamówień

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Händlerbund, inflacja ma wpływ na ponad 70 procent operatorów sklepów internetowych. Według badania, średnio blisko dwie trzecie sprzedawców internetowych realizuje codziennie do 50 zamówień. Logistyka w e-commerce przechodzi obecnie poważny kryzys.

Logistyka w e-commerce jest w kryzysie

W 2022 roku logistyka w sektorze e-commerce była zdominowana przez różne kryzysy. Jak informuje portal Logistik Heute, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Händlerbund, w maju 2023 roku około 74 procent uczestników – czyli 128 sprzedawców internetowych – odczuwało negatywne skutki inflacji, a 55 procent doświadczało skutków wojny na Ukrainie. Jednak według tego badania osłabły wyzwania związane z niedoborem surowców – z 70 procent w roku 2021 do 56 procent w roku 2022.

Czytaj też: Indyjski startup e-commerce zastąpił 90% personelu… botem AI

Według Händlerbund, problematycznym jest również zachowanie niemieckich konsumentów dotyczące zwrotów. Przyjazne dla konsumentów przepisy dotyczące prawa do odstąpienia od umowy zmuszają bowiem wielu sprzedawców do przyjmowania zwrotów, nawet jeśli towary są uszkodzone lub zużyte. Większość, tj. 57 procent respondentów, potwierdza, że otrzymuje około jednej piątej (19,5 procent) paczek z niezgodnym towarem. Dla 51 procent skutkuje to stratami.

Dlatego apelujemy ponownie do konsumentów, aby postępowali sumiennie z produktami i jak najbardziej unikali zwrotów, zakładając zakup produktu przy każdym zamówieniu. Bezpłatne warunki wysyłki nie powinny być pretekstem do zamawiania na próbę bez poważnych zamiarów zakupowych – mówi CEO Händlerbund, Tim Arlt.

Presja kosztów wciąż głównym czynnikiem

W przypadku wyboru opakowania wysyłkowego wciąż decydującą rolę odgrywa presja kosztów. Jak informuje portal Logistik Heute, jednak coraz większą rolę odgrywają również kryteria zrównoważonego rozwoju. Zdecydowana większość, czyli 61 procent sprzedawców, w ostatnim czasie zastąpiła opakowania plastikowe naturalnymi materiałami.

Czytaj też: Eksperci nie dowierzają. Inflacja, wojna i kryzys, a ubóstwo w Polsce nie drgnęło?

Według badania, średnio blisko dwie trzecie sprzedawców internetowych realizuje codziennie do 50 zamówień. Przesyłki są odbierane raz dziennie przez większość (67 procent) sprzedawców, a preferowanym dostawcą jest głównie DHL (82 procent), który od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu studiów logistycznych Händlerbund. Sprzedawcy uzasadniają to niezawodnością, która dla 88 procent z nich jest najważniejsza. Podczas gdy grupa DHL utrzymuje swoją czołową pozycję, UPS (21 procent) i Hermes (19 procent) znacznie zyskują na popularności w 2023 roku.

Niemiecki rynek e-commerce skurczył się o 5%. Widmo kryzysu?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button