Magazyny

Kubanek: Budowa magazynu wymaga dużego zaangażowania

Budowa magazynu w Polsce nie jest rzeczą prostą i wymaga sporego zaangażowania

Jak wygląda proces budowy magazynu w Polsce? Czy budowa magazynu jest tak prosta, jak się niektórym wydaje? Gościem kolejnego wywiadu Obserwatora Logistycznego na YouTube był Leonard Kubanek, lider zespołu Development Management w Prologis Polska.

Budowa magazynu nie jest wcale taka prosta

Budowa magazynu nie jest rzeczą prostą. Na samym początku potrzebne jest uzyskanie pozwolenia i określenie, jaki to będzie magazyn. Jak wygląda cała procedura, zanim najemcy będą mogli się wprowadzić do gotowego budynku?

Decyzja o budowie nowego magazynu nie jest taka prosta w obecnej sytuacji. Mało powstaje budynków spekulacyjnych, czyli takich, gdzie jako pierwsza jest decyzja o budowie magazynu, a później ten magazyn jest wynajmowany. Dziś znacząco większą częścią rynku są budynki BTS, czyli budynki, których budowa jest poprzedzona umową najmu przez konkretnego najemcę, czyli można powiedzieć, że są one budowane pod oczekiwania najemcy – tłumaczy Leonard Kubanek.

Ile tak naprawdę czasu mija od podjęcia decyzji o budowie nowego obiektu do przysłowiowego wbicia łopaty? Czy budowa obiektu magazynowego to kwestia kilku miesięcy, a może lat?

Decyzja o podjęciu pewnego ryzyka związanego z budynkiem spekulacyjnym, czyli bez wcześniej podpisanych umów najmu czy też wcześniejszych zobowiązań z potencjalnymi najemcami, w zasadzie zapada rok wcześniej, czyli w roku, w którym budżetujemy i przewidujemy nasze ruchy na kolejne lata bądź też najbliższy rok. Wtedy pojawia się jakaś paczka obiektów spekulacyjnych, które będą realizowane w przyszłym roku. Można powiedzieć, że od decyzji do przysłowiowego wbicia łopaty mija średnio rok. (…) Magazyn średniej wielkości będziemy budować między 8 a 10 miesięcy – dodaje ekspert.

Czytaj też: W magazynach królują dziś systemy zarządzania magazynem

Wymagania najemców

W przypadku budowy obiektów BTS, które są dopasowane do oczekiwań najemcy, niektóre z nich są szczególnie ważne.

Oczekiwania wobec obiektów BTS zawsze są bardzo indywidualne z uwagi na indywidualizm naszych najemców. Elementami, które się powtarzają, a które dostosowują magazyny do oczekiwań klientów, są z reguły przestrzenie stałych miejsc pracy, czyli odpowiednie doświetlenie, wentylacja, ogrzewanie w danych strefach, oczekiwania oczywiście związane z jakimiś ciekawymi standardami w przestrzeni biurowej, a ostatnio bardzo mocna tendencja na energooszczędność i budownictwo zrównoważone – dodaje Kubanek.

Coraz więcej firm przywiązuje wagę nie tylko do ekologii, ale również do kosztów, jakie będą musieli ponieść w perspektywie długoterminowej.

Jest dosyć mocny nacisk na analizę kosztów utrzymania budynku, zarządzania tym budynkiem. Jeszcze dwa, trzy lata temu były to tematy stojące obok ceny najmu. Dzisiaj jest to równie mocniejszy element dyskusji wewnętrznej z potencjalnym najemcą co analiza kosztów, jakie będzie ponosił na etapie eksploatacji urządzeń, parku, dróg sprzątania czy też zachowania bezpieczeństwa budynku – dodaje ekspert.

Wywiad z Leonardem Kubankiem dostępny na kanale Obserwator Logistyczny na YouTube. Zachęcamy wszystkich czytelników do zasubskrybowania kanału.

Czytaj też: Rynek magazynowy w Polsce jest odporny na pandemię

Panattoni rozpoczyna budowę City Logistics Łodź VI

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button