PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Indyjski CCI odrzucił skargi przeciwko Shopee i Amazon

Indyjski organ nadzorujący konkurencję odrzucił skargi przeciwko Shopee i Amazon. Podczas gdy singapurska firma Shopee spotkała się z zarzutami, że jej metoda działania jest podobna do dominujących platform e-commerce Amazon i Flipkart, oraz że angażuje się w „głębokie dyskontowanie”, skarga przeciwko Amazon dotyczyła tego, że firma i jej podmioty powiązane stosują nieuczciwe praktyki handlowe w celu prowadzenia działalności na platformie.

CCI odrzuca skargi przeciwko Shopee i Amazon

CCI odrzucił skargi przeciwko Shopee i Amazon. W przypadku pierwzej firmy e-commerce, indyjski organ stwierdził, że Shopee zostało uruchomione w listopadzie 2021 roku, czyli w czasie, gdy na rynku istniało już wielu graczy – Amazon, Flipkart, Myntra i Nykaa – i dlatego nie posiadało „znaczącej siły rynkowej”. W przypadku Amazon, CCI stwierdziło, że zarzuty są „pozbawione dopuszczalnych / niezbędnych dowodów”.

Komisja zauważa ponadto, że choć zarzuca się Shopee stosowanie podobnych praktyk rabatowych, jakie rzekomo stosują Amazon i Flipkart, to nie wydaje się, aby Shopee posiadał na tym etapie znaczącą siłę rynkową, a tym bardziej dominującą pozycję, tym bardziej, że jest nowym uczestnikiem rynku o ugruntowanej pozycji – napisano w postanowieniu.

Czytaj też: Sąd Najwyższy oddalił pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi

Shopee buduje pozycję, by ustanowić monopol?

W odniesieniu do Shopee, CCI otrzymało skargi od dwóch osób – Praveena Khadelwala i Vaibhava Mishra. Khandelwal jest prezesem Confederation of Indian Traders, grupy lobbystycznej handlowców, natomiast Mishra został opisany jako konsument handlu elektronicznego. Obaj skarżący twierdzili, że Shopee oferował ogromne rabaty na różne produkty, sprzedając je po wyjątkowo niskich cenach na swoim portalu. Shopee weszło na rynek indyjski w zeszłym roku i według skarżących obsługuje ponad 100 000 zamówień dziennie.

Mishra przedstawił pewne zrzuty ekranu i twierdził, że niektóre z produktów, takie jak kurtki, kubki czy portfele, były sprzedawane po cenie 9 rupii. Skarżący twierdził, że Shopee sprzedaje produkty po cenach poniżej kosztów, aby wyeliminować konkurentów z rynku, aby później odzyskać swoje straty i naliczać ceny monopolistyczne. Indyjski organ nadzorujący konkurencję odrzucił te skargi przeciwko Shopee i Amazon. Obie firmy odmówiły komentarza w tej sprawie.

Czytaj też: Biden obwinia monopole za wzrost cen i rozpoczyna z nimi walkę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button