PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceInfo z rynku

Po zaledwie pół roku na rynku, singapurski Shopee opuszcza Indie

Singapurska firma Shopee opuszcza Indie. Według źródeł poinformowanych o sprawie, singapurski gigant e-commerce zamknie swoją działalność 29 marca. Firma musiała konkurować w Indiach z takimi firmami jak Meesho, Flipkart i Amazon India.

Nieoczekiwanie Shopee opuszcza Indie

Po zaledwie sześciu miesiącach od rozpoczęcia działalności w Indiach, singapurska firma Shopee opuszcza Indie. Firma ogłosiła to swojemu lokalnemu zespołowi podczas poniedziałkowego spotkania w ratuszu, mówiąc, że natychmiast zaprzestanie działalności w Indiach. Sprzedawca, który konkuruje z takimi firmami jak Meesho, Flipkart i Amazon India, zakończy swoją działalność z dniem 29 marca.

W związku z niepewnością na rynku globalnym, zdecydowaliśmy się zamknąć naszą wczesną inicjatywę Shopee India – przekazał rzecznik Shopee.

Na początku tego roku Shopee wycofało się z Francji, po tym jak niedawno rozpoczęło działalność w Europie. Zamknięcie działalności w Indiach jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Shopee miało agresywne plany na rynku indyjskim. Oferował duże zniżki na swoim rynku, aby konkurować z istniejącymi dużymi firmami.

Stowarzyszenia handlowców, takie jak Confederation of All India Traders (CAIT), złożyły skargę do rządu na Shopee, oskarżając go o chińskie inwestycje i nieprzestrzeganie indyjskich zasad. CAIT zwróciło się również do indyjskiego organu antymonopolowego Competition Commission of India, zarzucając Shopee stosowanie drapieżnych cen na stronie, jednak sprawa została niedawno oddalona. Reagując na wycofanie się Shopee z rynku krajowego, Praveen Khandelwal, sekretarz generalny CAIT, „z zadowoleniem” przyjął to posunięcie.

Czytaj też: Poczta Polska i Shopee rozpoczynają współpracę na polskim rynku

Shopee opuszcza Indie przez zakaz aplikacji?

Singapurski Shopee opuszcza Indie wkrótce po tym, jak rząd Indii zakazał aplikacji do gier Free Fire firmy macierzystej Sea, w ramach szerszych działań mających na celu ograniczenie chińskich aplikacji. Choć Sea ma siedzibę w Singapurze, grupa znalazła się pod obserwacją z powodu swoich powiązań z Chinami, w tym inwestycji z Tencent. Cena akcji Sea na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spadła w poniedziałek o około 6% do 116,12 dolarów za akcję, po tym jak wcześniej w tym miesiącu spadła poniżej 100 dolarów. Firma straciła ponad 16 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej po tym, jak w zeszłym miesiącu Indie zakazały używania jej aplikacji do gier.

W międzyczasie Shopee poinformował swoich sprzedawców w Indiach, że usługi związane z płatnościami, zwrotami, sporami i inne, będą nadal działać do 30 maja. Istniejące zamówienia będą również wysyłane i dostarczane zgodnie z planem.

Kupujący nie będą mogli składać żadnych nowych zamówień od tego dnia – 29 marca, godz. 12:00 – napisano w notatce do sprzedawców.

Źródła zaznajomione ze sprawą przekazały, że Shopee prawdopodobnie zaoferuje indyjskiemu personelowi wewnętrzne role w Sea.

Jeśli to się nie uda, otrzymają trzymiesięczną odprawę… – powiedziała osoba, która zastrzegła sobie anonimowość.

Czytaj też: E-commerce przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button