E-commerce
Gorące newsy

Shopee znika z Polski! Co z zamówieniami?

Platforma Shopee Polska rezygnuje z obsługi polskiego rynku

Shopee znika z Polski. Platforma działała na polskim rynku nieco ponad rok. Marka należąca do singapurskiej grupy Sea została założona w 2015 roku. Dla porównania Allegro zostało założone w 1999 roku. Co z zamówieniami Shopee Polska? Do kiedy będzie można korzystać z platformy? 

Shopee znika z Polski

Jak poinformowano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej Shopee.pl, platforma zakończy swoją działalność w Polsce. Do 13 stycznia do godz. 23:59 będzie można składać ostatnie zamówienia, które zostaną zrealizowane. Po tym czasie przyjmowanie nowych zamówień zostanie wstrzymane.

Jak dodano, wsparcie i obsługa zamówień będą dostępne dla wszyskich klientów, którzy złożyli zamówienia do wskazanej godziny.

Zobacz także: Polscy e-konsumenci mają coraz wyższe wymagania

Singapurski gigant e-commerce rezygnuje z obsługi polskiego rynku

Polski debiut platformy Shopee odbył we wrześniu 2021 roku. Użytkownicy mieli do dyspozycji aplikację mobilną oraz platformę internetową, na których mogli robić zakupy. Wówczas rozpoczęto szeroko zakrojoną promocję strony, m.in. poprzez charakterystyczne reklamy w telewizji. Kampania reklamowa o szczególnej intensywności oraz przejście do Shopee cenionych specjalistów było możliwe dzięki ogromnym nakładom finansowym. Przez lata swojego działania tak właśnie singapurska grupa zdobywała kolejne rynki. Grupa Sea odpowiedzialna jest również na firmę Garena, która wypuściła na rynek grę Free Fire i tym samym zapewniła niebotyczne wyniki finansowe.

Zobacz także: Ukraińskie firmy w Polsce – we wrześniu powstawało ich 89 dziennie

Wielu oczekiwało, że wejście Shopee do Polski będzie oznaczać konkurencję dla rodzimych serwisów typu Marketplace. Singapurski gigant miał przekonać do siebie Polaków niskimi cenami, które oznaczały często bardzo niskie marże dla sprzedawców, duży budżet marketingowy czy wysokie wynagrodzenia dla osób na stanowiskach menadżerskich. Kilka miesięcy po głośnej ekspansji liczba użytkowników Shopee przerosła liczbę Polaków kupujących na Aliexpress. Ogłoszono nawet swoistą „Tarczę Antyinflacyjną”, której twarzą został Sławomir.

W trakcie pandemii nastąpił boom na e-commerce. W ostatnich miesiącach można zaobserwować nieco gorsze prognozy dla branży, szczególnie w perspektywie inflacji oraz skutków wojny. Konsumenci ograniczają wydatki, również największe firmy tną budżety reklamowe (Więcej: Spowolnienie w USA? Firmy tną wydatki na działania marketingowe). Przed opuszczeniem Polski zadecydowano o opuszczeniu Indii oraz zwolnieniach w regionie Azji Południowo Wschodniej.

Decyzja o wycofaniu się z Polski może być podyktowana ograniczaniem zasięgu platformy zakupowej. Pod koniec minionego roku poinformowano o masowych zwolnieniach w grupie Sea. Jesienią zwolnienia ogłoszono również w Polsce, co motywowano „optymalizacją wydajności operacyjnej”. Na początku stycznia ogłoszono wycofanie platformy z Polski.

Ogromne cięcia w Amazon! Firma zwolni 18 tysięcy osób!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button